Йўл ҳаракати хавфсизлиги: ислоҳотлар ва муаммолар
ИИВ Академиясида Президентимизнинг “Автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини ишончли таъминлаш ва ўлим ҳолатларини кескин камайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига бағишланган мулоқот бўлиб ўтди.
Автомобиль тайёргарлиги кафедраси ташаббуси билан ташкил қилинган давра суҳбатида “йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш фаолияти” мутахассислик йўналишида таълим олаётган курсантлар қатнашди. Магистратура тингловчиси, майор З. Юсупов мазкур қарорнинг аҳамияти, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, ҳайдовчиларни тайёрлаш, шунингдек автомактаблар фаолиятини тубдан такомиллаштириш борасида белгилаб берилган устувор вазифалар ҳақида батафсил тўхталиб ўтди.
Мулоқот давомида автомобиль йўлларида ҳаракатни ташкил этиш, бошқариш ва хавфсизликни таъминлашга қаратилган тизимли чора-тадбирлар, соҳани рақамли технологиялар билан тўлиқ қамраб олишнинг афзалликлари, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш мақсадида амалга оширилаётган профилактик тадбирлар юзасидан фикр алмашилди. Амалиёт ходими мазкур соҳада ечимини кутаётган масалалар бўйича курсантларни қизиқтирган саволларга жавоб берди.

Безопасность дорожного движения: реформы и проблемы
В Академии МВД состоялось мероприятие, посвященное обсуждению постановления Президента Республики Узбекистан, касающегося мер по надежному обеспечению безопасности людей на автомобильных дорогах и резкому снижению числа погибших.
Курсанты, обучающиеся по направлению специализации «Деятельность по обеспечению безопасности дорожного движения», приняли участие в обсуждении, организованном по инициативе кафедры автомобильной подготовки. Слушатель магистратуры майор З. Юсупов подробно рассказал о важности этого решения, поставленных приоритетах по обеспечению безопасности дорожного движения, подготовке водителей, коренному совершенствованию деятельности автошкол.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями о системных мерах, направленных на организацию, управление и обеспечение безопасности движения на автомобильных дорогах, преимуществах полного охвата отрасли цифровыми технологиями, реализуемых превентивных мерах по обеспечению безопасности дорожного движения. Сотрудник практики ответил на вопросы курсантов о проблемах, которые ждут своего решения в этой сфере.