Йўл ҳаракати хавфсизлиги: ислоҳотлар ва муаммолар
ИИВ Академиясида Президентимизнинг “Автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини ишончли таъминлаш ва ўлим ҳолатларини кескин камайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига бағишланган мулоқот бўлиб ўтди.
Автомобиль тайёргарлиги кафедраси ташаббуси билан ташкил қилинган давра суҳбатида “йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш фаолияти” мутахассислик йўналишида таълим олаётган курсантлар қатнашди. Магистратура тингловчиси, майор З. Юсупов мазкур қарорнинг аҳамияти, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, ҳайдовчиларни тайёрлаш, шунингдек автомактаблар фаолиятини тубдан такомиллаштириш борасида белгилаб берилган устувор вазифалар ҳақида батафсил тўхталиб ўтди.
Мулоқот давомида автомобиль йўлларида ҳаракатни ташкил этиш, бошқариш ва хавфсизликни таъминлашга қаратилган тизимли чора-тадбирлар, соҳани рақамли технологиялар билан тўлиқ қамраб олишнинг афзалликлари, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш мақсадида амалга оширилаётган профилактик тадбирлар юзасидан фикр алмашилди. Амалиёт ходими мазкур соҳада ечимини кутаётган масалалар бўйича курсантларни қизиқтирган саволларга жавоб берди.

Road traffic safety: reforms and problems
A dialogue dedicated to the decision of the President of the Republic of Uzbekistan, "On measures to reliably ensure human safety on roadways and drastically reduce the number of deaths", was held at the Academy of the MIA.
The cadets studying in the field of "road traffic safety activities" took part in the round discussion organized by the initiative of the department of automobile training. Master's student Major Z. Yusupov spoke in detail about the importance of this decision, the priorities set for ensuring road safety, training drivers, and fundamentally improving the activities of driving schools.
During the dialogue, opinions were exchanged on systematic measures aimed at organizing, managing and ensuring the safety of traffic on roadways, the advantages of complete coverage of the sector with digital technologies, and preventive measures implemented to ensure road safety. The intern answered the cadets' questions about the issues waiting to be solved in this field.