Ер олди-сотдиси билан боғлиқ жиноят фош этилди
Фуқаро Г.К.нинг Ўзбекистон Республикаси ИИВ Ер ресурслари талон-торож қилинишига қарши курашиш бўлимига қилган мурожаатига асосан, Бош прокуратура ҳамда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари билан ҳамкорликда тезкор тадбир ўтказилди.
Аниқланишича, Р.Ю. Зангиота тумани ҳокимининг 27.12.2012 йилдаги қарори билан «Ўртасарой» маҳалласи ҳудудидаги фуқаро С.Юлдашевга 30 йил муддатга ижара асосида ажратилган жами 1,0 гектар лалми ер майдонини 80 минг АҚШ долларига сотишга ҳамда ҳокимият тизимидаги мансабдор танишлари орқали тегишли ҳужжатларни расмийлаштириб беришга ваъда бериб, келишилган пуллардан 10 минг АҚШ долларини ариза муаллифидан фирибгарлик йўли билан олаётган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан Р.Ю.га нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми «а» банди ва 28,211-моддаси 3-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб боришга киришилган.

26 октября 2022 г. 858
На основании обращения гражданина Г.К. в Отдел по борьбе с хищением земельных ресурсов МВД Республики Узбекистан, сотрудниками Генеральной прокуратуры совместно с другими правоохранительными органами было проведено оперативное мероприятие.
Как стало известно, Р.Ю. был задержан с вещественными доказательствами при получении от автора заявления 10 тысяч долларов США от условленной суммы. Ранее он пообещал ему продать за 80 тысяч долларов США земельный участок площадью 1 гектар, выделенный гражданину С.Юлдашеву на территории махалли «Уртасарой», согласно решению хокима Зангиатинского района от 27.12.2012 года, в качестве аренды на 30 лет, кроме того, оформить соответствующие документы через своих высокопоставленных знакомых в системе хокимията.
По данному факту в отношении Р.Ю. возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 и статьи 28, пункту «а» части 3 статьи 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводится расследование.