Ер олди-сотдиси билан боғлиқ жиноят фош этилди
Фуқаро С.Х. ва С.А.ларнинг Самарқанд вилояти ИИБ Ер ресурслари талон-торож қилинишига қарши курашиш бўлинмасига қилган мурожаатига асосан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамкорлигида тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбирда, фуқаро М.А. Самарқанд тумани «Миронқул» маҳалласи ҳудудидан туман ҳокимининг қарорига асосан «А.С.» МЧЖга интенсив токзор барпо этиш учун ажратилган жами 21,3 гектар ер майдонларидан 4 гектар қисмини 55 минг АҚШ доллари эвазига сотишга келишиб, келишилган пулдан 30 минг АҚШ долларини ариза муаллифларидан фирибгарлик йўли билан олаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Самарқанд туман бўлими томонидан М.А.га нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб боришга киришилган.

Раскрыто преступление, связанное с куплей-продажей земли
По заявлению, поданному гражданами С.Х. и С.А. в отделение по борьбе с хищением земельных ресурсов УВД Самаркандской области, правоохранительными органами было проведено совместное оперативное мероприятие.
В ходе него гражданин М.А. был задержан с вещественными доказательствами при получении от автора заявления 30 тысяч долларов США от обговоренной суммы за сделку о продаже за 55 тысяч долларов США 4 гектаров от земельного участка площадью 21,3 га, выделенного ООО «А.С.» решением районного хокима на территории махалли «Миронкул» Самаркандского района для строительства интенсивного виноградника.
По данному факту Самаркандским районным отделом Управления при Генеральной прокуратуре в отношении M.A. возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса, и начаты следственные действия.