XVII-XXI асрларда полиция ривожланиши. Россия Федерацияси ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимида полиция фаолияти
Мамлакатнинг ҳуқуқ тизими самарадорликни ошириш, демократлаштириш ва фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш йўналишида ривожланмоқда. Ҳаттоки террорчилик таҳдиди кучайган шароитда ҳам, Россияда гумонланувчи ҳимоясиз ва процессуал кафолатсиз узоқ вақт ҳибсда сақланиши мумкин бўлган процедуралар мавжуд эмас.
Россияда гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланиши ёки солиқ полициясини назорат қилиш бўйича махсус федерал агентликларни тузиш бўйича Америка тажрибаси қўлланилмади. Яъни, бу функциялар Ички ишлар вазирлигига қайтарилди. Полиция дастлабки тергов ҳуқуқига эга бўлмаган. Фақат суриштирув органлари ва Ички ишлар вазирлиги терговчилари процессуал тарзда полиция ва маҳаллий ҳокимиятдан мустақил бўлган. Бу Россияни ички сиёсатда полицияга тарафдорлиги аниқ бўлган АҚШ ва Буюк Британия каби мамлакатлардан ғайритабиий равишда ажратиб туради.
Полиция ва тергов органларининг ҳаракатлари устидан назорат кучайтирилди. Хусусан, бу профилактика чорасини танлаш устидан назоратнинг суд тартибида эканлиги билан ифодаланган. Ҳакамлар ҳайъатининг суд жараёнига қайтиши қонунийлик даражасини кўтаришнинг муҳим элементи бўлди.
Россияда хизмат ўқотар қуролларидан фойдаланган ҳолда тартиб ўрнатилди, яъни кам аҳамиятли ҳолатларда полиция томонидан ҳуқуқбузарларнинг ўлдирилиши сабабли оммавий норозилик намойишлари бўлмайди.
Полицияни росмана полицияга айлантириш мақсадида бошланган ислоҳот ҳали тугалланмаган бўлсада, ўз самарасини берди. Қайта аттестациядан ўтмаган ходимлар Ички ишлар вазирлигидан четлатилди. СССР Ички ишлар вазирлигининг баъзи тузилмалари РСФСР Ички ишлар вазирлиги аппарати таркибига киргандан кейин «мерос бўлиб» қолган маъмурий ходимлар қисқартирилди.
Халқаро алоқалар ўрнатилди, Интерполнинг Россия миллий марказий бюроси ишламоқда. Моддий таъминот яхшиланди, лекин у ҳали ҳам етарли эмас. Таққослаш учун: 1870 йилларда Россия империяси туман полициячисининг пул нафақаси, агар 2016 йилнинг иккинчи ярми пул эквивалентига ўгирилганда, 72000 рус рублига тенг эди.
Хавфсизлик полицияси (ФСБ) учун анъанавий номлар - полиция ёки жандармерия расман қўлланилмайди.
Ички қўшинлар Ички ишлар вазирлигидан чиқарилиб, мустақил федерал тузилма - Миллий гвардияга айлантирилди. Ҳатто олдинроқ, ўт ўчирувчилар Ички ишлар вазирлиги тасарруфидан чиқарилиб, Фавқулодда вазиятлар вазирлигига киритилган.
Агар СССРда юқори раҳбарлик КГБ ҳимоясида бўлган бўлса, ҳозирда Россия Федерацияси Президенти, бошқа муҳим амалдорлар, энг масъулиятли давлат объектлари ва ҳукумат алоқалари Россия Федерацияси Федерал Хавфсизлик Хизмати (ФСБ) томонидан ҳимояланган.

Развитие полиции в XVII-XXI вв. Полиция в правоохранительной системе Российской Федерации
Правовая система страны развивается в направлении увеличения эффективности, демократизации, охраны прав граждан. Даже в условиях повышенной террористической угрозы в России отсутствуют процедуры, при которых подозреваемый может длительное время находиться под стражей без защиты и процессуальных гарантий, как, например, в кубинском городе Гуантанамо по инициативе силовых структур США.
В России не прижился американский опыт создания особых федеральных ведомств по контролю над нелегальным оборотом наркотиков или налоговой полиции — эти функции возвращены МВД. Полиция не имеет права предварительного следствия — только дознания, а следователи МВД в процессуальном отношении независимы от полиции и местных органов власти, что разительно отличает Россию от стран с выраженным полицейским уклоном во внутренней политике, таких как США и Великобритания.
Укреплен надзор за действиями полиции и следственных органов, в частности это выражается в судебном порядке контроля за избранием меры пресечения. Важным элементом повышения уровня законности послужил возврат института присяжных в судопроизводстве.
В России наведен порядок с применением табельного огнестрельного оружия — не возникают массовые акции протеста из-за убийств полицейскими правонарушителей по незначительному поводу.
Реформа, начатая с преобразования милиции в полицию, принесла плоды, но еще не завершена. Из МВД уволены сотрудники, провалившие переаттестацию. Сокращен излишний административный штат, оставшийся «по наследству» от вхождения части структур МВД СССР в аппарат МВД РСФСР (оно было восстановлено накануне распада Советского Союза).
Налажены международные связи, действует российское Национальное центральное бюро Интерпола. Улучшилось материальное снабжение, но оно по-прежнему недостаточно. Для сравнения: денежное довольствие участкового пристава полиции Российской империи в 1870-х гг., если его перевести в денежный эквивалент второй половины 2016 г., равнялось 72 000 российских рублей.
К полиции безопасности (ФСБ) традиционные наименования — полиция или жандармерия — официально не применяются.
Внутренние войска выведены из МВД и преобразованы в самостоятельную федеральную структуру — Национальную гвардию. Еще раньше из МВД была удалена пожарная охрана, сейчас она включена в МЧС.
Если в СССР высшее руководство находилось под охраной КГБ, в настоящее время президента РФ, других важнейших должностных лиц, наиболее ответственные государственные объекты и правительственную связь защищает Федеральная служба охраны Российской Федерации (ФСО).