3 сентябрь 2021 6309
Совет Иттифоқи хавфсизлик полицияси (СССР КГБ ва РСФСР КГБ) қайта қуришдан кейинги биринчи йилларда 1995 йил 3 апрелгача «Федерал хавфсизлик хизматининг органлари тўғрисида»ги қонун имзоланганга қадар энг кўп метаморфозаларга учради. 2003 йил март ойида чегара қўшинлари ФСБга тасарруфига ўтказилди. СССР пайтидаги КГБдан фарқли ўлароқ, ташқи разведка ва давлатнинг биринчи шахсларини ҳимоя қилиш вазифалари бошқа органларга ўтказилди, КГБнинг диссидентларни назорат қиладиган Бешинчи Дирекциясининг фаолиятини тўхтатди.
ФСБнинг полиция функциялари, одатда, Ички ишлар вазирлигининг вазифаларига ўхшайди, фарқи шундаки, улар мамлакат хавфсизлигига таҳдид солувчи энг оғир жиноятларга қарши курашни амалга оширишди.
ФСБ тезкор хизматлари тергов органларининг ваколатига эга бўлиб, тергов аппарати мавжуд эди.
ФСБ таркибига: Миллий аксилтеррор қўмитаси, қарши разведка хизмати, иқтисодий хавфсизлик хизмати, чегара хизмати, илмий -техник хизмат, махсус кучлар, ҳарбий контрразведка ва бошқа бўлимлар киради.
ФСБ техник таъминоти замонавий талабларга жавоб беради. Ахборот хавфсизлиги маркази электрон тижорат жиноятлари ва шахсий маълумотларнинг ноқонуний тарқатилишига қарши курашади, ҳукумат ва йирик бизнес тузилмалари серверларига DDoS ҳужумларини, онлайн кириш орқали ўғирлик ва ҳимояланган тармоқларга ноқонуний киришга уринишларни аниқлайди.
Расм:
Россия Федерацияси Президенти В.В. Путин, 1998 йил июлдан 1999 йил августгача Россия Федерацияси ФСБ директори
Россия Домодедово аэропортида хавфсизлик чоралари кучайган бир пайтда портлашдан кейин навбатчилик қилаётган ҳуқуқ-тартибот ходимлари

3 сентября 2021 г. 6298
Полиция безопасности Советского Союза (КГБ СССР и КГБ РСФСР) в первые постперестроечные годы претерпела наибольшее количество метаморфоз, пока 3 апреля 1995 г. не был подписан Закон «Об органах Федеральной службы безопасности в Российской Федерации». В марте 2003 г. в ведение ФСБ были переданы силы пограничной охраны. В отличие от КГБ СССР, внешняя разведка и охрана первых лиц государства отнесены к другим ведомствам, отсутствует аналог Пятого управления КГБ, надзиравшего за инакомыслящими.
Полицейские функции ФСБ в целом аналогичны МВД, с той лишь разницей, что они осуществляются для противодействия наиболее тяжким преступлениям, угрожающим безопасности страны.
Оперативные службы ФСБ обладают полномочиями органов дознания, имеется следственный аппарат.
В состав ФСБ входят: Национальный антитеррористический комитет, служба контрразведки, служба экономической безопасности, пограничная служба, научно-техническая служба, отряды специального назначения, военная контрразведка и другие департаменты.
Техническое обеспечение ФСБ отвечает современным требованиям. Центр информационной безопасности осуществляет борьбу с преступлениями в области электронной коммерции и незаконного распространения персональных данных, выявляет DDoS-атаки на серверы государственных и крупных бизнес-структур, хищения с помощью онлайн-доступа и попытки незаконного проникновения в защищенные сети.
Президент РФ В. В. Путин, директор ФСБ РФ с июля 1998 г. по август 1999 г.
Сотрудники правоохранительных органов дежурят в российском аэропорту Домодедово после взрыва в условиях повышенных мер безопасности