Хорижлик мутахассислар машғулот ўтди
Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан Ички ишлар вазирлиги академиясида семинар-тренинг ташкил қилинди.
Профессор-ўқитувчилар иштирок этган машғулотда вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш, улар томонидан содир қилинган қилмишларни тергов қилиш, бу борада халқаро ва миллий нормаларнинг ўзига хос жиҳатлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда ёшларга оид давлат сиёсатининг мустаҳкам ҳуқуқий асослари яратилган. Ўзбекистон Республикасининг “Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари тўғрисида”, “Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”, “Таълим тўғрисида”, “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида”, “Вояга етмаганлар ўртасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликларнинг профилактикаси тўғрисида”ги қонунлари ёш авлод таълим-тарбиясини тўғри ташкил этиш, жамиятда соғлом турмуш тарзини қарор топтиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Семинар-тренингда халқаро мутахассислар томонидан ёшлар билан ишлаш тизимида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар, айниқса “оила – маҳалла – таълим муассасаси” институтининг самарали йўлга қўйилгани эътироф этилди. Соҳадаги қонунчиликни янада такомиллаштириш, вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикасида масъул органлар ҳамкорлигини кучайтириш борасида мулоҳазалар билдирилди.

October 9, 2022 1246
The representative office of the German International Cooperation Society (GIZ) in Uzbekistan organized a seminar training at the Academy of the Ministry of Internal Affairs.
In the session attended by professors and teachers, there was a detailed exchange of views on early prevention of delinquency and crime among minors, investigation of their acts, and specific aspects of international and national norms in this regard.
Solid legal foundations of state policy on youth have been created in our country. The laws of the Republic of Uzbekistan, "On Citizens' Self-Governing Bodies", "On Guarantees of Children's Rights", "On Education", "On Prevention of Offences", "On Prevention of Misconduct and Offences Among Minors" are essential to organize the education of the young generation properly and determine a healthy lifestyle in society.
In the seminar training, it was recognized that the comprehensive reforms implemented by international experts in working with young people, especially the effective establishment of the "family-mahalla-educational institution". Opinions were expressed on further improvement of legislation in the field and strengthening cooperation of responsible bodies to prevent offences among minors.