Хорижлик мутахассислар машғулот ўтди
Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан Ички ишлар вазирлиги академиясида семинар-тренинг ташкил қилинди.
Профессор-ўқитувчилар иштирок этган машғулотда вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш, улар томонидан содир қилинган қилмишларни тергов қилиш, бу борада халқаро ва миллий нормаларнинг ўзига хос жиҳатлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда ёшларга оид давлат сиёсатининг мустаҳкам ҳуқуқий асослари яратилган. Ўзбекистон Республикасининг “Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари тўғрисида”, “Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”, “Таълим тўғрисида”, “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида”, “Вояга етмаганлар ўртасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликларнинг профилактикаси тўғрисида”ги қонунлари ёш авлод таълим-тарбиясини тўғри ташкил этиш, жамиятда соғлом турмуш тарзини қарор топтиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Семинар-тренингда халқаро мутахассислар томонидан ёшлар билан ишлаш тизимида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар, айниқса “оила – маҳалла – таълим муассасаси” институтининг самарали йўлга қўйилгани эътироф этилди. Соҳадаги қонунчиликни янада такомиллаштириш, вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикасида масъул органлар ҳамкорлигини кучайтириш борасида мулоҳазалар билдирилди.

9 октября 2022 г. 1301
Представительство Германского общества международного сотрудничества (GIZ) в Узбекистане организовало семинар-тренинг в Академии МВД.
На заседании с участием профессорско-преподавательского состава состоялся подробный обмен мнениями по вопросам ранней профилактики правонарушений и преступлений среди несовершеннолетних, расследования совершенных ими деяний, особенностей международных и национальных норм в этой связи.
Как отмечалось, в нашей стране созданы прочные правовые основы государственной политики в отношении молодежи. Ряд законов Республики Узбекистан, касающиеся органов самоуправления граждан, гарантиий прав ребенка, образования, профилактики правонарушений, профилактики безнадзорности и правонарушений среди несовершеннолетних, имеют большое значение в формировании здорового образа жизни в обществе, правильной организации обучения и воспитания подрастающего поколения.
На семинаре-тренинге международными экспертами было признано комплексное реформирование системы работы с молодежью, особенно эффективное создание института «семья-махалла-образовательное учреждение».
Высказаны мнения о дальнейшем совершенствовании законодательства в сфере, усилении взаимодействия ответственных органов в сфере профилактики правонарушений среди несовершеннолетних.