14 май санасида Тошкент шаҳар ИИББ бошлиғи А. Ташпулатов, шаҳар Прокурори У. Қосимов ва МГ Тошкент шаҳар бошқармаси бошлиғи А. Ахмедовлар бошчилигида шаҳар ички ишлар бош бошқармасида ж.й. 4 ой якунлари бўйича ҳисобот йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш аввалида пойтахт ички ишлар органлари томонидан амалга оширилган ишлар сарҳисоб қилинди. Жумладан, бевосита ходимларнинг ташаббуси билан 2 435 та жиноятлар, улардан 769 таси гиёҳвандлик ва психотроп воситаларининг ноқонуний савдоси билан боғлиқ жиноятлар аниқланиб, унда 217 кг. 305 грамм. гиёҳвандлик ва 24 кг 328 грамм кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг тарқалиб кетишининг олди олинди, 7 777 та жиноятлар фош этилди, улардан 221 таси ўтган йилларда содир этилган жиноятлар, 537 нафар қидирувдаги жиноятчилар ушланиб, жазо муқаррарлиги таъминланди.
Шундан сўнг, туман ИИО ФМБ бошлиқлари, туман прокурорлари, Миллий гвардия масъул раҳбарларининг ўтган вақт мобайнида пойтахт ҳудудида жиноятчиликни барвақт олдини олиш борасида амалга оширилган ишлар ва йўл қўйилган камчиликлар бўйича ҳисоботлари тингланди.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳар ҳудудида жиноят салмоғи юқори деб топилган 169 та маҳаллаларга масъул раҳбарлар бириктирилиб, уларга аниқ вазифа ва топшириқлар бериб ўтилди.
Шу ернинг ўзида шаҳар Прокурори, ИИББ ҳамда МГ Тошкент шаҳар бошқармаси бошлиқларининг «Хавфсиз пойтахт» профилактик ойлигини ўтказиш бўйича қўшма қарори тасдиқланиб, ижрога қаратилди.
Йиғилиш якунида, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг айрим раҳбарларининг фаолияти қаттиқ танқид қилиниб, 2-чорак якуни бўйича кўрсаткичлар ижобий томонга ўзгармаган тақдирда эгаллаб турган лавозимларидан озод этилишлари тўғрисида огоҳлантирилди.

The month of "Safe Capital" has begun
On May 14, the head of the DIA of Tashkent A. Tashpulatov, City Prosecutor U. Kasimov and the head of the Tashkent city administration of National Guard A. Akhmedov held a report meeting on the results of 4 months in the city department of Internal Affairs.
At the beginning of the meeting, the capital's Internal Affairs summarised the work done. In particular, they reported on 2,435 detected crimes at the initiative of officers, of which 769 were related to the illicit sale of drugs and psychotropic substances. They could manage to prevent the spreading of 217 kg 305 grams of drugs and 24 kg 328 grams of strong medications. They uncovered 7,777 crimes, of which 221 were crimes committed in previous years, and 537 wanted criminals were arrested and ensured the punishment.
Later, the heads of the Internal Affairs agencies, district prosecutors, and heads of the National Guard reported on the work done in the past to prevent crime and its shortcomings in the capital.
Also, responsible leaders were assigned to 169 mahallas in Tashkent, where the crime rate was high, and they were given specific tasks and instructions.
Moreover, the joint decision of the city Prosecutor, the city department of Internal Affairs and the heads of the Tashkent city department of the National Guard to hold a preventive month, "Safe Capital", was approved and implemented.
Following the meeting, some law enforcement officials were severely criticized and warned that they would be fired if the results did not change for the better in the second quarter.