Туркия миллий полиция Академияси бошлиғи ўринбосари Фатиҳ Инал бошчилигидаги делегация юртимизга қилган амалий ташрифи доирасида жорий йилнинг 6-7 июль кунлари Бухоро вилоятида ҳам бўлишди.
Меҳмонларни Бухоро вилояти Ички ишлар бошқармаси бошлиғи полковник Шухрат Алиев кутиб олди. Делегация раҳбари ва аъзоларига Бухорода ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар, айниқса ҳудудий ички ишлар органларини тузилмаси ва асосий вазифалари, ислоҳот ва истиқболдаги режалар ҳақида қисқача сўзлаб берилди.
Сўнг меҳмонлар Ўзбекистон Республикаси ИИВ Бухоро академик лицейида бўлиб, таълим масканининг фаолияти билан танишиб, лицей қошидаги «Жасорат» тарихий музейида саёҳат қилдилар.
Музейда вилоят ички ишлар органлари шаклланишининг турли босқичлари, тизим ходимларининг хизмат кийимлари, авто ва мототранспортлар, махсус восита ва қуроллар экспонатлари билан яқиндан танишишди.
Ташриф давомида меҳмонлар вилоятнинг диққатга сазовор қадимий манзиллари бўйлаб ҳам саёҳат қилишди. Жумладан, «Сомонийлар мақбараси», «Арк қўрғони», «Пойи калон», «Лаби ҳовуз» ансамбли ва «Мохи-хоса” маданий мерос объектлари ҳамда «Баҳоуддин Нақшбанд» зиёратгоҳида бўлиб, шариф шаҳарнинг кўп йиллик тарихи ва қадимий жозибасига юқори қизиқиш билдириб, буюк аждодларимизнинг жаҳон цивилизацияси ривожига қўшган беқиёс ҳиссасини алоҳида эътироф этдилар.
Бундан ташқари делегация вилоят Ички ишлар бошқармасининг Хавфсиз туризмни таъминлаш бошқармасида бўлиб, ўзларини қизиқтирган саволларга батафсил жавоб олишди.
Бунда, меҳмонлар бошқарма фаолияти, шаҳарнинг қадимий қисмида жойлашган туризм объектлари бўйлаб хавфсизликни таъминлаш билан боғлиқ ходимларнинг ишлаш тартибини, куч воситаларнинг ҳаракат йўналишларини чуқур ўрганиб, ходимларга яратиб берилган хизмат шароитлари билан яқиндан танишишди.
Ташриф чоғида жаноб Фотиҳ Инал туризм полицияси ходимлари замонавий жаҳон андозалари даражасида жиҳоз ва техник воситалар билан таъминлангани, улар юқори профессионал даражада хизмат қилаётганини алоҳида эътироф этди.

A delegation of the National Police Academy of Turkey visited Bukhara region
On July 6-7, the delegation led by Fatih Inal, deputy head of the National Police Academy of Turkey, visited Bukhara region as part of a practical visit to our country.
The head of the Internal Affairs Department of Bukhara Region, Colonel Shukhrat Aliev, welcomed the guests. The head and members of the delegation were briefed about the structure and main tasks of law enforcement agencies in Bukhara, especially regional internal affairs bodies, reforms and plans.
Then the guests visited the Bukhara Academic Lyceum of the Ministry of Internal Affairs, got acquainted with the activities of the educational establishment and toured the "Courage" historical museum at the Lyceum.
In the museum, they got acquainted with various stages of the formation of regional internal affairs bodies, service uniforms of system employees, automobiles and motor vehicles, special vehicles and weapons exhibits.
During the visit, the guests also went to the famous ancient places of the region. In particular, they visited the "Somonites Tomb", "Ark Kurgani", "Poyi Kalon", "Labi Hovuz" ensemble and "Mokhi-Khosa" cultural heritage sites, and the "Bahouddin Nakshband" pilgrimage site. They acknowledged the incomparable contribution of our great ancestors to the development of world civilization.
Moreover, the delegation visited the Department of Safe Tourism of the regional Department of Internal Affairs and discussed interesting areas.
The guests intensely studied the work procedures of the employees related to the security of the tourism facilities located in the old part of the city. They got acquainted with the service conditions created for the employees.
During the visit, Mr Fatih Inal emphasized that the tourism police officers are provided with equipment and technical means at the level of modern world standards and serve at a high professional level.