Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ходимлари томонидан “Сиз ҳимоядасиз” шиори остида маданий тадбир ўтказилди
Тошкент шаҳар ИИББ ташаббуси билан ташкил этилган тадбир "Хотин-қизлар муаммоларини ҳал этиш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлашда давлат органларининг масъулиятини ошириш ва  жамоатчилик назоратини ўрнатиш" мавзусида олиб борилди.  Тантанали тадбирни  Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосари - Оила ва хотин-қизлар бошқармаси бошлиғи Нодира Умарова кириш сўзи билан очиб берди. Шундан сўнг, сўз Тошкент шаҳар ИИББ бошлиғи генерал-майор Aзиз Ташпулатовга берилди ва у ўз нутқида, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири этиб белгиланганлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Шунингдек, Бош бошқарма Хотин-қизлар масалалари бўйича инспекторлари томонидан пойтахтимиз маҳаллаларида олиб борилган ўрганишлар бўйича ҳисобот берилди. Хусусан, ижтимоий ҳимояга муҳтож аёллар, оилада тазйиқ ва зўравонликка учраётган хотин-қизлар, ҳаётда адашиб жиноят йўлига кириб қолган ҳамда пробация рўйхатида турувчи аёллар билан олиб борилган ишларнинг 9 ойлик ҳисоботи берилди. Ёрдамга муҳтож аёллар “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари" ва "Ёшлар дафтари”га киритилиб, моддий, маънавий ва психологик ёрдамлар берилаётганлиги, ажрим ёқасига келиб қолган оилалар ҳамкор ташкилотлар билан ўрганилиб, муаммоларини бартараф этиш йўли билан яраштириш яраштириш чоралари кўрилаётганлиги таъкидланди.
Олинган статистик маълумотларга кўра, Тошкент шаҳри миқёсида турли хил тазйиқ ва зўравонликлардан жабр кўрган хотин–қизларга 2966 та ҳимоя ордерлари берилди. Шу билан бирга ажрим ёқасига келиб қолган 1308 та оилалар яраштирилди.
Тадбир давоми сўз фалсафа фанлари доктори, профессор Жамила Шермухамедовага берилди ва у иштирокчиларни 21 октябрь - Ўзбек тили байрами куни билан табриклади ҳамда йиғилиш қатнашчиларини илиқ сўзлар билан қўллаб-қувватлади.
Тадбир якунида, фаол Хотин-қизлар масалалари бўйича инспекторлари ва маҳалла фаоллари эсдалик совғалари билан тақдирландилар, ижтимоий ҳимояга муҳтож хотин-қизларга маиший техника олиш учун сертификатлар топширилди. Сўнгра Тошкент шаҳар ИИББ ходимлари томонидан тайёрланган концерт дастури намойиш этилди.

23 октября 2022 г. 1157
Тема мероприятия: «Решение проблем женщин и девушек. Повышение ответственности государственных органов в их социальной поддержке и установление общественного контроля». Мероприятие такого масштаба проводится впервые, праздничная атмосфера ощущается уже в фойе, где вас встречают в парадной форме красивые, стройные представительницы ГУВД г.Ташкента – инспектора по вопросам женщин Управления профилактики. Тут же на подготовленных стендах и столах представлены изделия народного декоративно-прикладного искусства, которые вам предложат очаровательные женщины. Торжественное мероприятие объединило всех участников: это представители ГУВД, Хокимията, различных организаций и учреждений, общественности, органов самоуправления столицы, а так же женщин, внесенных в «Женскую тетрадь».
Для открытия торжественного мероприятия было предоставлено слово  представителю Хокимията г.Ташкента – начальнику управления по вопросам семьи и женщин Нодире Умаровой. Затем слово было передано руководителю ГУВД г.Ташкента – генерал-майору Азизу Ташпулатову, – который в своей речи отметил, что работа, проводимая инспекторами по вопросам женщин Управления профилактики ГУВД показывает уверенную положительную динамику. Он подчеркнул, что женщинам и членам их семей, подвергающихся насилию и притеснению, выдано 2966 охранных ордеров, которые обеспечат им государственную защиту. Помимо этого сотрудники правоохранительных органов способствовали сохранению семей, которые находились на стадии развода: их число составило 1308. Проводится работа по разрешению социально-экономических проблем женщин, занесённых в «Женскую тетрадь». Проводятся культурные мероприятия, организовываются различные конкурсы.
В продолжение мероприятия было предоставлено слово доктору философских наук профессору Жамиле  Шермухамедовой, которая поздравила собравшихся с праздником – Днём государственного языка, – и обратилась к собравшимся женщинам со словами поддержки.
Затем всех собравшихся ожидала концертная программа, которая была подготовлена сотрудниками ГУВД г.Ташкента. В заключительной части мероприятия состоялось награждение особо отличившихся  инспекторов по вопросам женщин и сотрудниц самоуправления граждан памятными подарками. Женщинам, внесённым в социальную тетрадь, были предоставлены сертификаты, а многим из них выдали швейные машины, электрические печи, промышленные миксеры на субсидированной основе.