Қалбаки купюраларни тайёрлаб ярим баҳосида сотаётган шахслар ИИБ ходимлари томонидан ушланди
Ангрен шаҳар Ички ишлар бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда, 1976 й.т. фуқаро 1.500.000 сўм қалбаки пулларни 400 минг сўмга сотаётган вақтида қўлга олинди.
Ҳолат юзасидан ўтказилган тезкор суриштирувлар давомида, бир бирига уланиб кетган мазкур «жиноят занжири» узилиб, ишга алоқадор бўлган яна 4 нафар (29-47 ёшли) шахслар процессуал тартибда қўлга олинди.
Улардан яна, қиймати 1.500.000 сўмга тенг бўлган қалбаки 100 минг сўмлик купюралар ва рангли принтер далилий ашё сифатида ҳужжатлаштирилиб олинган.
Аниқланишича, ушбу шахслар томонидан, аввалроқ ҳам 5.000.000 сўмга тенг бўлган қалбаки пул купюралари чоп этилган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 176-моддаси, 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Лица, изготавливавшие фальшивые купюры и продававшие их за полцены, задержаны сотрудниками ОВД
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления внутренних дел города Ангрена, был задержан гражданин, 1976 г.р., во время продажи 1.500.000 сумов фальшивых денег за 400 тысяч сумов.
В ходе дознавательных работ, проведенных по данному факту, была разорвана эта преступная цепь, в процессуальном порядке задержаны четыре лица в возрасте от 29-47 лет, причастные к делу.
У них в качестве вещественных доказательств были изъяты купюры номиналом 100 тысяч сумов на сумму 1.500.000 сумов и цветной принтер.
Как стало известно, эти лица ранее изготовили фальшивые купюры на сумму 5 миллионов сумов.
В настоящее время по факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 176 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводится расследование.