Пулингизни фоизга кўпайтириб берамиз
Тошкент шаҳар Шайхонтоҳур туманида яшовчи, фуқаро А.Р. ариза билан мурожаат қилиб, «Инстаграм» ижтимоий тармоғида «Амир Курбанов» исмли шахс билан пул кўпайтириб бериш мақсадида ёзишганлиги ва 300.000 сўм пул маблағларини ўтказиб берганидан сўнг алданиб қолганлигини билдириб, номаълум шахсга нисбатан қонуний чора кўришликни сўраган.
Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, пулларни ўзлаштирган шахс, Самарқанд вилояти Ургут туманида яшовчи, 2001 й.т., Ш.Н. эканлиги аниқланган.
Ш.Н. фирибгарлик йўли билан бошқа бир нечта фуқароларни алдаб, пулларини ўзлаштирганлиги ва шахсий эҳтиёжлари учун ишлатиб юборганлиги маълум бўлди.
Ш.Н.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилган.

«Умножим ваши деньги на проценты»
Житель Шайхантахурского района города Ташкента А.Р. обратился в органы внутренних дел с заявлением и сообщил, что в сети «Инстаграм» переписывался с человеком по имени Амир Курбанов с целью умножить деньги. Когда он перечислил ему 300 000 сумов, то понял, что стал жертвой обмана. В связи с этим заявитель просил принять меры в отношении неизвестного лица.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий установлена причастность к преступлению жителя Ургутского района Самаркандской области Ш.Н., 2001 года рождения.
Стало известно, что Ш.Н. путем мошенничества завладел деньгами нескольких граждан, а затем истратил их по своему усмотрению.
В отношении Ш.Н. возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.