Ўтган йилги лойиҳа - бугун замонавий корхона
Давлатимиз раҳбари 2022 йил май ойида вилоятга ташрифи чоғида “Global textile infinity” кластерининг ишлаб чиқариш лойиҳаси билан танишган эди. Ўшандаги кўрсатмалар асосида лойиҳа жадаллаштирилиб, декабрда ишга туширилди.
Бу галги ташрифда Қўштепа туманидаги мазкур тўқимачилик корхонаси кўздан кечирилди.
Бу ерда пахта етиштириш ва уни қайта ишлашнинг тўлиқ жараёни йўлга қўйилган. 132 миллион евро эвазига катта фабрика ташкил этилиб, Швейцариянинг “Rieter machine works” ускуналари ўрнатилган.
Корхона йилига 18 миллион метр аралаш мато ҳамда 10 миллион дона тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш қувватига эга. Европа давлатлари ва Хитойга 85 миллион евролик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган. Бунинг учун корхонада сифат лабораторияси ташкил этилган.
Президент тайёр маҳсулотлар турини кўпайтириш, таниқли брендлар билан ҳамкорлик ўрнатиш зарурлигини таъкидлади.
Яна бир муҳим жиҳати, ишлаб чиқаришда энергия тежамкор технологиялар қўлланмоқда. Иншоотнинг том қисмига қуёш панеллари ўрнатилмоқда. Буларнинг натижасида қарийб 23 фоизгача энергия самарадорлигига эришиш мумкин.
Ҳозирги биринчи босқичда фабрикада 1 минг 500 нафар киши ишламоқда. Жорий йил мартда фабрикада тўқима мато ишлаб чиқариш бошланади. Шунингдек, Учкўприк туманида ип-калава ва мато тайёрлаш ҳамда пахтани қайта ишлаш корхоналари ташкил этилмоқда. Шунда кластердаги жами иш ўрни 4 минг 800 тага етади.
Бу ерда ўқув ва касаначилик маркази ҳам очилган. Унда корхона учун зарур 4 та йўналишда мутахассислар тайёрланмоқда.
Ушбу кластер мажмуасида водий вилоятларида пахта-тўқимачилик саноатини ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказилди.
Ўтган олти йилда бу вилоятларда 35 та кластер ташкил этилиб, 670 миллион долларлик 150 дан ортиқ йирик лойиҳа ишга туширилган.
Маълумки, шу йил 26 январда пахтачилик кластерлари фаолиятини янада қўллаб-қувватлашга оид Президент қарори қабул қилинди. Унга кўра, кластерлар пахта етиштиришга ўғит, уруғ, ёқилғи учун имтиёзли кредитларни исталган вақтда олиш имконига эга бўлди. Уларга ғўза навларини мустақил жойлаштириш, четдан ҳосилдор навларни селекция учун олиб келишга рухсат берилди.
Шунингдек, лазерли текислагичларни сотиб олишда улар қийматининг 30 фоизи бюджетдан қоплаб берилади. Ишлаб чиқаришни илм билан боғлаш мақсадида ҳар бир кластерга пахтачилик илмий ташкилотлари ва агрохизмат марказлари бириктирилади.
Йиғилишда мазкур чора-тадбирларнинг амалий жиҳатларига тўхталиб ўтилди.
Пахта ҳосилдорлигини ошириш, ип-калавани чуқур қайта ишлаб, тайёр маҳсулотларни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди. Водий вилоятларида тўқимачилик маҳсулотлари экспортини жорий йилда 2,5 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги таъкидланди.
Иқтисодиёт тармоқларидаги бугунги тендецияга ҳамоҳанг, кластерлар ҳам энергия истеъмолининг бир қисмини муқобил манбаларга ўтказиши зарурлиги қайд этилди.

2 февраля 2023 г. 1373
В ходе поездки в регион в мае 2022 года глава государства ознакомился с проектом кластера «Global textile infinity». С учетом данных тогда указаний реализация проекта была ускорена, в декабре прошлого года введено в строй текстильное производство.
Президент ознакомился с деятельностью этого предприятия в Куштепинском районе.
Здесь налажен полный цикл заготовки и переработки хлопка. Организована крупная фабрика стоимостью 132 миллиона евро, установлено оборудование швейцарской компании «Rieter Machine Works».
Предприятие способно выпускать 18 миллионов метров смешанной ткани и 10 миллионов единиц готовой продукции в год. Планируется экспортировать в страны Европы и Китай продукцию на 85 миллионов евро. Для этого на предприятии организована лаборатория контроля качества.
Президент указал на необходимость расширения ассортимента готовой продукции, установления партнерства с известными брендами.
Важно и то, что на производстве используются энергоэффективные предприятия. На крыше фабрики устанавливаются солнечные панели, что позволит достичь почти 23-процентной эффективности энергопотребления.
В настоящее время на фабрике трудятся 1,5 тысячи человек. В марте этого года здесь начнется производство тканого полотна. Также в Учкуприкском районе создаются предприятия по производству пряжи и тканей, а также по переработке хлопка. Тогда общее количество рабочих мест в кластере достигнет почти 5 тысяч.
Здесь же открыт центр обучения и надомного труда, который готовит необходимых предприятию специалистов по 4 направлениям.
Президент провел совещание по развитию хлопково-текстильной промышленности в областях долины.
За последние шесть лет в этих регионах создано 35 кластеров, запущено более 150 крупных проектов на сумму 670 миллионов долларов.
Как известно, 26 января текущего года Президент подписал постановление о дальнейшей поддержке деятельности хлопковых кластеров. Согласно документу кластерам предоставлена возможность в любое время получать льготные кредиты на удобрения, семена, топливо в целях выращивания хлопчатника. Им разрешено самостоятельно размещать сорта хлопчатника, привозить для селекции продуктивные сорта из-за рубежа.
Также, 30 процентов расходов на закупку лазерных нивелиров будут покрываться из государственного бюджета. В целях интеграции производства и наукой за каждым кластером будут закреплены научные организации в области хлопководства и центры агроуслуг.
На совещании обсуждены практические аспекты этих мер поддержки.
Даны указания по увеличению урожайности хлопчатника, глубокой переработке пряжи и увеличению выпуска готовой продукции. Отмечено, что в этом году есть возможность нарастить экспорт текстильной продукции в областях долины до 2,5 миллиарда долларов.
Подчеркнуто, что в соответствии с сегодняшней тенденцией в отраслях экономики кластеры также должны переводить часть своего энергопотребления на альтернативные источники.