Одам савдоси жинояти бўйича гумонланаётган аёл Куала-Лумпурдан Тошкентга экстрадиция қилинди
Куни-кеча Куала-Лумпурдан Тошкентга Ўзбекистон Республикасидаги Интерпол миллий марказий бюроси ходимлари ҳамроҳлигида одам савдоси жинояти бўйича халқаро қидирувда бўлган ва Малайзияда узоқ вақт яшириниб юрган жиноятчи олиб келинди.
Айбланувчини қўлга олиш Тошкент Интерпол ва Куала-Лумпур Миллий марказий бюроларининг ҳамкорликдаги ҳаракатлари ва тезкор-ахборот кузатуви ҳамда Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчихонаси вакилларининг бевосита ёрдами билан амалга оширилди. Ушбу идоралар ходимлари томонидан олиб борилган самарали ҳаракатлар натижасида Малайзия ҳукумати томонидан қидирилаётган шахсни экстрадиция қилиш тўғрисидаги қарор қабул қилингунга қадар гумон қилинувчини қўлга олиш ва ҳибсга олишга муваффақ бўлишди.
Экстрадиция масаласининг ижобий кўриб чиқилиши натижасида қидирувда бўлган аёл Тошкентга олиб келиш учун Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларига топширилди. Эндиликда унга нисбатан қонун доирасида жазо белгиланади.

December 29, 2022 737
A criminal who was wanted internationally for the crime of human trafficking and had been hiding in Malaysia for a long time was sent from Kuala Lumpur to Tashkent, accompanied by the National Central Bureau of Interpol officers in the Republic of Uzbekistan.
The arrest of the accused was carried out with the joint efforts of Tashkent and Kuala Lumpur National Central Bureaus of Interpol and rapid intelligence surveillance and with the direct assistance of representatives of the Embassy of Uzbekistan in Malaysia. As a result of the practical actions taken by the officers of these agencies, they seized and detained the suspect until the Malaysian authorities decided to extradite the wanted person.
As a result of the positive consideration of the extradition issue, the wanted woman was handed over to the law enforcement agencies of Uzbekistan to bring her to Tashkent. Now she will be punished according to the law.