20 декабрь 2022 1033
Одам савдоси транс миллий, яъни ҳудуд ва чегара танламайдиган жиноятлар сирасига кириб, унинг қурбонлари сони ортиб бораётгани ва ушбу хавфдан Ўзбекистон ҳам ҳоли эмаслиги айни ҳақиқат. Шунинг учун ҳамда доимий равишда одам савдосига қарши республика бўйича ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан қатъий чора-тадбирлар амалга оширилиб келинмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 13 декабрь куни Тошкент вилояти ички ишлар бош бошқармаси Уюшган жиноятчиликка қарши кураш бўлими ходимлари томонидан ИИВ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, 1978 й.т. Юқори Чирчиқ туманида яшовчи (M.У.) шахс наманганлик 19 ва 27 ёшли опа-сингилни алдаб, ишончига кириб, уларни мўмай даромад топишга ишонтириб, Тошкент-Ҳиндистон авиа йўналиши орқали фоҳишалик билан шуғулланишлари учун юбормоқчи бўлган вақтида Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортда қўлга олинди.
Аниқланишича, ушланган шахснинг шаръий никоҳдаги хотини ҳозирги кунда Ҳиндистон давлатида бўлиб, қизларни кутиб олиши ва уларни фоҳишалик қилишлари учун шароит яратиши ҳамда эр-хотин бунинг ортидан мўмай даромад топишни режалаштирган бўлган. Ҳатто қизларнинг Ҳиндистонга бориш ва виза харажатларини ўзлари тўлаб берган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан ушланган шахс ва унинг хотинига нисбатан Қибрай тумани ички ишлар бошқармаси Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 135 моддаси (одам савдоси) 2 қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
Шунингдек, жиноятга алоқадор бўлган, муқаддам Паркент туманида яшаган бугунги кунда Ҳиндистон давлатида бўлиб турган 32 ёшли аёлни ушлаш (экстрадиция қилиш) чоралари кўрилмоқда.
Маълумот ўрнида қайт этиш жоизки, вилоят ички ишлар бош бошқармаси тезкор ходимлари томонидан 2022 йилнинг ўтган даври мобайнида 8 та ҳолатда 15 нафар шахс қўлга олинган. Тадбирлар натижасида 12 нафар шахснинг, жумладан, 9 нафар аёлнинг одам савдоси қурбони бўлишининг олди олинишига эришилган.

20 декабря 2022 г. 863
Фактом является то, что торговля людьми стала транснациональной, то есть преступлением, не выбирающим территорию и границы, число ее жертв увеличивается, и Узбекистан не исключение. Поэтому правоохранительными органами республики осуществляются необходимые меры против торговли людьми.
В частности, 13 декабря в ходе оперативного мероприятия, проведенного совместными усилиями отдела борьбы с организованной преступностью ГУВД Ташкентской области и МВД,  М.Ю., 1978 года рождения, проживающий в Юкори-Чирчикском районе, который, войдя в доверие двух сестер из Намангана (19 и 27 лет) и уверив о высоких доходах, задержан при попытке отправить их в Индию в Ташкентском международном аэропорту им. Ислама Каримова.
Выяснилось, что гражданская супруга задержанного в настоящее время находится в Индии, где встречает девушек и создает им условия для занятия проституцией, а пара планирует на этом неплохо заработать. Они даже оплатили девушкам проезд и визу в Индию.
В настоящее время в отношении задержанного по факту лица и его жены следственным отделом при УВД Кибрайского района возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 135 (торговля людьми) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Также принимаются меры по аресту (экстрадиции) 32-летней женщины, причастной к преступлению, проживающей в Паркентском районе, а в настоящее время находящейся в Индии.
Отметим, что за последний период 2022 года оперативниками УВД по 8 делам задержаны 15 человек. В результате принятых мер 12 человек, в том числе 9 женщин, не стали жертвами торговли людьми.