Ўзбекистон Республикаси ИИВ Интерполнинг ММБ томонидан катта миқдордаги ўғирлик содир этгани учун қидирувда бўлган шахсни ушлаш ва топширишга кўмаклашди
Ўзбекистон Интерполнинг Америка Қўшма Штатларидаги Миллий марказий бюроси орқали қидирувда бўлган шахс аниқланиб, қайтарилди.
Ўзбекистон Интерпол ММБ ахборот билан таъминлаш ва Америка Қўшма Штатлари ваколатли органлари ходимлари билан ҳамкорликда Жиноят кодексининг 169-моддаси 4-қисмида назарда тутилган ўта йирик ҳажмдаги ўғирликни содир этгани учун ички ишлар органларимиз томонидан қидирувда бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқароси ушланиб, чиқариб юборилган.
Шундай қилиб, Америка томони, Ўзбекистон Интерпол Миллий марказий бюроси ходимлари ва АҚШнинг ваколатли органлари билан олиб борилган музокаралар, қўшма тезкор ҳаракатлар ва ахборот алмашинуви натижасида қидирувдаги шахсни мамлакатдан чиқариб юбориш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Жиноятчи АҚШ Иммиграция ва божхона назорати (ICE) ходимлари ҳамкорлигида Ислом Каримов номидаги Халқаро аэропортга олиб келинди ва Ўзбекистон Интерпол ходимларига топширилди.

11 августа 2022 г. 5353
НЦБ Интерпола МВД в Республике Узбекистан содействовало задержанию и передаче разыскиваемого за совершение крупной кражи
Посредством Национального центрального бюро Интерпола Узбекистана в Соединенных штатах Америки установлено и возвращено разыскиваемое лицо.
По информационному сопровождению Национального центрального бюро Интерпола Узбекистана и совместными оперативными действиями с сотрудниками компетентных органов Соединенных штатов Америки был задержан и выдворен гражданин Республики Узбекистан, разыскиваемый нашими органами внутренних дел за совершение кражи в особо-крупном размере, что предусмотренного частью 4 статьи 169 УК.
Так, благодаря проведенным переговорам, совместным оперативным действиям и информационному обмену с американской стороной, сотрудникам НЦБ Интерпола Узбекистана, компетентными органами США было принято решение о выдворении разыскиваемого. Сегодня, в сопровождении офицеров Иммиграционной и таможенной полиции США (ICE) в Международный аэропорт им. Ислама Каримова преступник был доставлен и передан сотрудникам Интерпола Узбекистана, чтобы понести заслуженное наказание.