Меҳмондорчиликка келган шахс ўғрилик қилди
Сурхондарё вилояти Денов шаҳрида яшовчи 60 ёшли Ш.Х. мурожаат қилиб, пластик картасидаги 400 минг сўм пуллар ўғирланганлигини билдирган.
Ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида, Ш.Х.нинг уйига ўғлининг дўсти 26 ёшли Ю.О. меҳмондорчиликка келиб, телефон рақамига 10.000 сўм пайнет қилиб олиш учун деб, Ш.Х.нинг қўл телефонини алдаб олиб, "CLICK" иловаси орқали 10.000 ўрнига 400 минг сўм миқдоридаги пулларни ечиб олганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолат бўйича Ю.О. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 1-қисми билан жиноий жавобгарликка тортилди.
Қонунга мувофиқ, Ю.О. содир этган жиноий ҳаракатлари учун 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.

18 марта 2023 г. 290
60-летний Ш.Х., проживающий в городе Денау Сурхандарьинской области, обратившись в ОВД с заявлением, пояснил, что со счета его пластиковой карты были похищены деньги в размере 400 тысяч сумов.
В результате оперативных мероприятий было установлено, что кражу денег совершил 26-летний Ю.О., являющийся другом сына автора заявления. Как оказалось, придя к ним в дом погостить, Ю.О. попросил совершить оплату за услуги мобильной связи через платежную систему «Пайнет» в размере 10 тысяч сумов через мобильный телефон Ш.Х., но, взяв у него телефон, вместо 10 тысяч снял 400 тысяч сумов.
По данному факту в отношении Ю.О. возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
На основании закона за преступные деяния, совершенные Ю.О., предусмотрено наказание в виде ограничения свободы на срок от одного года до трех лет либо лишения свободы до трех лет.