Мактаб биносидан кўп миқдордаги буюмларни ўғирлаб кетган шахс эксперт-криминалистлар томонидан бармоқ изи орқали аниқланди
Наманган туманидаги 17-сонли мактаб директори, туман ИИБга алоқа хати билан мурожаат қилган.
Унда 2023 йил 27 январь кунига ўтар кечаси номаълум шахс, мактабда қурилиш-таъмирлаш ишлари якунламаган биносидан турли буюмларни ўғирлаб кетганлигини билдириб чора кўришни сўраган. Олиб борилган текширув ишлари натижасида умумий нархи 26.000.000 сўмлик 15 дона иситиш радиаторлари, 6 дона телевизорлар, 1 дона кесиш аппарати, 1 дона сантехника дазмоли, 4 дона компьютер овоз кучайтиргичлари, 1 дона эркаклар курткаси, ҳар-хил ўлчамдаги калитлари ўғирлаб кетилганлиги маълум бўлди. Наманган вилоят ИИБ ЭКБ бош эксперти томонидан воқеа жойидан олинган қўл бармоқ излари автоматлаштирилган шахсни
идентификация қилиш тизимида текширилганида, ушбу қўл қўл бармоқ изларидан бири, Наманган тумани Тепақўрғон МФЙ Тошлоқ кўчасида яшовчи 1987 йилда туғилган шахснинг ўнг қўл иккинчи (кўрсаткич) бармоғига мос келиши аниқланди.
Наманган туман ИИБ тезкор вакиллари ва профилактика инспектори томонидан олиб борилган тезкор-қидирув ва суриштирув ҳаракатлари натижасида, ушбу жиноятни содир этган шахс аниқланиб, ўғирланган буюмлар далилий ашё сифатида олинган.
Ушбу ҳолат бўйича туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчи жиноят процессуал кодексининг 221-моддаси тартибида ушланган.

30 января 2023 г. 496
Человека, похитившего большое количество вещей из здания школы, криминалисты установили по отпечаткам пальцев
В ОВД Наманганского района обратился директор средней школы №17.
В заявлении указано, что в ночь на 27 января неизвестный из здания, где велась строительно-ремонтная работа, похитил различные предметы. По итогам розыскных мероприятий выяснилось, что похищено 15 радиаторов отопления, 6 телевизоров, 1 резак, 1 сантехнический утюг, 4 компьютерные колонки, 1 мужская куртка, ключи разных размеров. При проверке отпечатков пальцев, снятых с места происшествия, главным экспертом ЭКО УВД Наманганской области в автоматизированной системе идентификации личности, установлено, что один из отпечатков пальцев руки соответствует второму (указательному) пальцу правой руки лица, 1987 года рождения, проживающего в МСГ «Тепакурган».
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий оперуполномоченными и инспекторами профилактики ОВД Наманганского района в краже обвиняется гражданин, задержанный с вещественными доказательствами.
По данному делу следственным отделением при ОВД района возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, а подозреваемый задержан в порядке статьи 221 УПК.