Икки нафар қизни Туркияга фоҳишалик учун жўнатаётган аёл қўлга олинди
2022 йил 16 декабрь куни Андижон вилояти ИИБ ТҚХ ЖҚБ Одам савдосига қарши курашиш бўлинмаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси ИИВ ТҚД ЖҚХ УЖҚКБ Одам савдосига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан фуқаро Э.Н.нинг аризасига асосан тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида Шаҳрихон туманида яшовчи аёл Х.Г Андижон туманида яшовчи Э.Н ва Андижон шаҳрида истиқомат қилувчи М.М.ларни Туркия давлатига фоҳишалик билан шуғулланиш учун юбориш эвазига Туркияда яшовчи “Ойгул” исмли танишидан 700 АҚШ доллари олишга келишиб, келишилган 700 АҚШ доллари ҳисобидан 150 АҚШ долларини олиб, Э.Н ва М.М.ларни Тошкент халқаро аэропорти орқали Туркия давлатига жўнатиб юбораётган вақтида тадбир иштирокчилари томонидан қўлга олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан Андижон вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 135-моддаси (Одам савдоси) 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

29 декабря 2022 г. 662
16 декабря текущего года на основании заявления гражданина Э.Н. сотрудниками Отделения по борьбе с торговлей людьми ОУР ОРС УВД Андижанской области и Отдела по борьбе с торговлей людьми УБОП ОРС ОРД МВД Республики Узбекистан было проведено оперативное мероприятие.
Гражданка Х.Г., проживающая в Шахриханском районе, договорилась с женщиной по имени «Ойгуль», проживающей в Турецкой Республике, за 700 долларов США отправить гражданку Э.Н., проживающую в Андижанском районе, и М.М., проживающую в городе Андижан, в Турецкую Республику для занятия проституцией. В ходе оперативного мероприятия Х.Г. была задержана при получении 150 долларов США от условленной суммы во время отправки Э.Н. и М.М в Турецкую Республику через Международный аэропорт Ташкент.
По данному факту Следственным управлением при УВД Андижанской области возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 135 (Торговля людьми) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводится расследование.