22 декабрь 2020 17242
2020 йилнинг 21 декабрь куни Хоразм вилоятининг Хазорасп ва Хива туманларида истиқомат қилувчи аҳолининг ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш бўйича навбат кескин ошиб кетиши ҳолати ижтимоий тармоқларда кенг тарқалиб кетишига сабаб бўлган.
Олинган маълумотларга кўра хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш учун мурожаат қилаётган аҳолининг асосий қисми Россия Федерацияси ҳудудида меҳнат қилаётган фуқаролар эканлиги аниқланган. Мазкур фуқаролар 2021 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон фуқаролари барча МДҲга аъзо давлатларга, шу жумладан Россия Федерациясига фақат хорижга чиқиш биометрик паспорти билан чиқишлари тартиби кучга кириши муносабати билан ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига мурожаат қилмоқдалар.
Ушбу ҳудудларда яшовчи аҳоли орасида Ўзбекистон Республикаси билан Россия Федерацияси ўртасида авиа қатнов йўлга қўйилганлиги тўғрисида ёлғон хабарлар тарқалган.
Шуни таъкидлаш жоизки, пандемия муносабати билан ҳозирги кунда бир қатор давлатлар, шу жумладан Россия Федерацияси Ўзбекистон Республикаси билан авиа ва темир йўл қатновини қайта тиклашни режалаштираётгани бўйича Ички ишлар вазирлигига расмий маълумотлар келиб тушмаган.
Ҳозирги вақтда Хазорасп ва Хива туманлари ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш бўйича навбатда турган фуқароларга тушунтириш ишлари олиб борилган, уларга навбат талонлари тарқатилган.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда республикамиз фуқароларига ҳар қандай тасдиқланмаган маълумотларга ишонмасликларини, ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига тартиб билан мурожаат қилишларини сўраб қоламиз.

December 22, 2020 17238
Appeal of the Main Directorate of Migration and Citizenship Registration of the Ministry of Internal Affairs
Dear Citizens!
On December 21, 2020, information about the fact of a sharp increase in the queues of the population living in the Khazarasp and Khiva districts of the Khorezm region, in the departments of Migration and registration of citizenship of the internal affairs bodies for obtaining biometric passports for traveling abroad, was widely disseminated on social networks.
According to the data obtained, it was established that the bulk of the population applying for a biometric passport to travel abroad are citizens who work in the territory of the Russian Federation. These citizens apply to the Migration and Citizenship Offices of the internal affairs bodies in connection with the entry into force of the procedure for departure of Uzbek citizens to all CIS member states, including the Russian Federation, from January 1, 2021, only with biometric passports to travel abroad.
Among the population living in these territories, false information about the establishment of air communication between the Republic of Uzbekistan and the Russian Federation has spread.
It should be noted that in connection with the pandemic, the Ministry of Internal Affairs did not receive any official information that a number of states, including the Russian Federation, are planning to resume air and rail links with the Republic of Uzbekistan.
At present, the departments of Migration and Citizenship Registration of the Internal Affairs Agencies of the Khazarasp and Khiva Districts have carried out explanatory work with citizens who are in the queue for obtaining biometric passports to travel abroad; they have also been issued coupons with queue numbers.
Considering the above, we ask the citizens of our republic not to trust any unconfirmed information, to contact the departments of Migration and registration of citizenship of the internal affairs bodies in the prescribed manner.