22 декабрь 2020 17242
2020 йилнинг 21 декабрь куни Хоразм вилоятининг Хазорасп ва Хива туманларида истиқомат қилувчи аҳолининг ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш бўйича навбат кескин ошиб кетиши ҳолати ижтимоий тармоқларда кенг тарқалиб кетишига сабаб бўлган.
Олинган маълумотларга кўра хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш учун мурожаат қилаётган аҳолининг асосий қисми Россия Федерацияси ҳудудида меҳнат қилаётган фуқаролар эканлиги аниқланган. Мазкур фуқаролар 2021 йил 1 январдан бошлаб Ўзбекистон фуқаролари барча МДҲга аъзо давлатларга, шу жумладан Россия Федерациясига фақат хорижга чиқиш биометрик паспорти билан чиқишлари тартиби кучга кириши муносабати билан ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига мурожаат қилмоқдалар.
Ушбу ҳудудларда яшовчи аҳоли орасида Ўзбекистон Республикаси билан Россия Федерацияси ўртасида авиа қатнов йўлга қўйилганлиги тўғрисида ёлғон хабарлар тарқалган.
Шуни таъкидлаш жоизки, пандемия муносабати билан ҳозирги кунда бир қатор давлатлар, шу жумладан Россия Федерацияси Ўзбекистон Республикаси билан авиа ва темир йўл қатновини қайта тиклашни режалаштираётгани бўйича Ички ишлар вазирлигига расмий маълумотлар келиб тушмаган.
Ҳозирги вақтда Хазорасп ва Хива туманлари ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш бўйича навбатда турган фуқароларга тушунтириш ишлари олиб борилган, уларга навбат талонлари тарқатилган.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда республикамиз фуқароларига ҳар қандай тасдиқланмаган маълумотларга ишонмасликларини, ички ишлар органларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига тартиб билан мурожаат қилишларини сўраб қоламиз.

22 декабря 2020 г. 12644
21 декабря 2020 года в социальных сетях широко распространилась информация о факте резкого увеличения очередей населения, проживающего в Хазараспском и Хивинском районах Хорезмской области, в отделах Миграции и оформления гражданства органов внутренних дел на получение биометрических паспортов для выезда за границу.
Согласно полученным данным установлено, что основная часть населения, обращающегося за получением биометрического паспорта для выезда за границу, - это граждане, осуществляющие трудовую деятельность на территории Российской Федерации. Данные граждане обращаются в отделения Миграции и оформления гражданства органов внутренних дел в связи с вступлением с 1 января 2021 года в силу порядка выезда граждан Узбекистана во все государства - члены СНГ, в том числе в Российскую Федерацию, только с биометрическими паспортами для выезда за границу.
Среди населения, проживающего на этих территориях, распространилась ложная информация об установлении авиасообщения между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
Следует отметить, что в связи с пандемией в Министерство внутренних дел не поступало никакой официальной информации о том, что ряд государств, в том числе Российская Федерация, планируют возобновить авиа- и железнодорожное сообщение с Республикой Узбекистан.
В настоящее время в отделах Миграции и оформления гражданства органов внутренних дел Хазараспского и Хивинского районов проведена разъяснительная работа с гражданами, стоящими в очереди на получение биометрических паспортов для выезда за границу, также им выданы талоны с номерами очереди.
Учитывая вышеизложенное, просим граждан нашей республики не доверять какой-либо неподтвержденной информации, обращаться в отделы Миграции и оформления гражданства органов внутренних дел в установленном порядке.