Фарғона вилояти ИИБ Пробация бошқармаси ходимлари томонидан жорий йилнинг ўтган 10 ойида кўплаб профилактик тадбирлар амалга оширилди
Озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларга ҳукм қилинган шахсларнинг жазолари ўташини ташкил этиш, шартли ҳукм қилинганлар устидан назоратни амалга ошириш Фарғона вилояти ИИБ Пробация бошқармаси ходимлари тизимли ишларни амалга оширмоқдалар.
Жумладан, назоратдаги шахслар томонидан қайта жиноятлар содир этилишининг олдини олиш ва уларнинг хулқи устидан назоратни амалга ошириш, ижтимоий ҳаётга мослаштириш мақсадида Фарғона вилояти ҳокимлиги, вилоят прокуратураси, жиноят ишлари бўйича вилоят суди, ички ишлар бошқармаси, бандлик бош бошқармаси, соғлиқни сақлаш бошқармаси ва Ёшлар ишлари агентлиги вилоят бошқармаси билан ҳамкорликда қўшма қарор ишлаб чиқилди ва амалиётга жорий этилди.
Ўтган даврда тайинланган жазони ўташ тартиб қоидаларига тўлиқ риоя қилган 2.407 нафар назоратдаги шахслар жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод этилди.
Назорат остидагилардан 3.163 нафарининг ишга жойлашишида, 985 нафарининг соғлиғини тиклашида, 980 нафарининг моддий ёрдам олишида, 22 нафарининг ўқишга киришида, 10 нафарининг истеъмол кредитлари олишида, 771 нафарига маиший масалаларда, 1.333 нафарига бошқа масалаларда амалий жиҳатдан ёрдам кўрсатилди.
Ўтган давр мобайнида пробация хизматининг бевосита ташаббуси билан 111 маротаба меҳнат ярмаркалари ташкил этилди. Бу ярмаркаларда пробация назоратида турган 1.936 нафар шахслар иштирок этиб, 605 нафарининг бандлиги таъминланди. Бундан ташқари, меҳнат ярмаркалари орқали назоратдаги шахсларнинг 21 нафар оила аъзолари ҳам ишли бўлдилар.
Шунингдек, 10 ой давомида 198 маротаба сайёр судлар ташкил этилиб, 320 та жазо турини бошқа жазога алмаштириш ва 1.614 та жазодан муддатидан илгари шартли озод қилиш масалаларида тақдимномалар киритилди. Тақдимномаларнинг 1.899 таси қаноатлантирилди.
Муайян касбга эга бўлмаган 54 нафар назоратдаги шахслар қайта касб бўйича ўқув курсларига йўналтирилди.
Маҳаллаларда, корхона-ташкилотларда, таълим муассасаларида ҳуқуқий тарғибот тадбирлари, учрашув ва давра суҳбатлари ўтказилди.
Бу каби амалий чора-тадбирларнинг барчаси пробация ҳисобида турган шахсларни қайта тарбиялашга, улар ўртасида такроран жиноят ва ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олишга хизмат қилди.

12 ноября 2022 г. 615
За 10 месяцев этого года сотрудниками Управления пробации УВД Ферганской области было проведено множество профилактических мероприятий
Организация отбывания наказаний лицами, осужденными к наказаниям, не связанным с лишением свободы, осуществление контроля за условно осужденными сотрудниками Управления пробации УВД Ферганской области проводится системная работа.
В частности, в целях недопущения повторного совершения преступлений подконтрольными лицами и осуществления контроля за их поведением, адаптации к социальной жизни, совместно с хокимиятом Ферганской области, прокуратурой области, областным судом по уголовным делам, Управлением внутренних дел, Управлением занятости, управлением здравоохранения и областным управлением Агентства по делам молодежи было разработано и внедрено в практику совместное постановление.
2.407 подконтрольных лиц, которые полностью соблюдали правила отбывания наказания, установленные в предыдущем периоде, были условно досрочно освобождены от отбывания наказания.
3.163 подконтрольным лицам была оказана практическая помощь в трудоустройстве, 985-в восстановлении здоровья, 980-в получении материальной помощи, 22-в поступлении на учебу, 10-в получении потребительских кредитов, 771-в бытовых вопросах, 1.333-в других вопросах.
За прошедший период по непосредственной инициативе Службы пробации было организовано 111 ярмарок вакансий. На этих ярмарках приняли участие 1.936 лиц, находящихся контролем служб пробации, 605 из которых были трудоустроены. Кроме того, благодаря ярмаркам вакансий 21 член семьи подконтрольных лиц также получил работу.
Кроме того, в течение 10 месяцев было создано 198 выездных судов, в отношении 320 лиц внесены представления о замене  вида наказания другим и 1.614 лицам об условно-досрочном освобождении от наказания, 1.899 представлений были удовлетворены.
54 подконтрольных лица, не имеющих определенной профессии, были направлены на курсы переквалификации.
В махаллях, на предприятиях, в образовательных учреждениях были проведены мероприятия правовой защиты, встречи и круглые столы.
Такого рода практические меры служили перевоспитанию лиц, состоящих на учете в пробации, предотвращению повторных преступлений и правонарушений с их стороны.