Экстремистик ғояларни тарғиб қилиб келган шахс қонун олдида жавоб берди
1990 йилда туғилган Н.С. 2020 йилда Сурия ва Туркияда фаолият юритаётган «Тавҳид ва жиҳод катибаси» халқаро террорчилик гуруҳи аъзолари билан Интернет тармоғи орқали алоқа ўрнатиб, уларнинг таъсирида Туркияга борган.
Сўнгра, жангарилар сафига қўшилиш мақсадида Сурия ҳудудига ўтишга уринган вақтида Туркия чегарачилари томонидан қўлга олинган ва Ўзбекистонга қайтарилган эди.
Бироқ, Н.С. яшаш манзилига қайтиб келганидан кейин ҳам жиноий фаолиятини давом эттириб, Интернет орқали «Тавҳид ва жиҳод катибаси» террорчилари билан алоқани қайта тиклаган, уларнинг ғояларини қўллаб келган ҳамда ўз яқинлари орасида ва ижтимоий тармоқлар орқали экстремистик ғояларни тарғиботи билан шуғулланган.
Юқорида қайд этилган ҳолатлар юзасидан фуқаро Н.С.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 244-1-моддаси билан жиноят иши қўзғатилган.
Тергов жараёнида Н.С.га нисбатан инсонпарварлик тамойили асосида «Тилхат» эҳтиёт чораси қўлланилган.
Бироқ, Н.С. бу сафар ҳам ўзига тўғри хулоса чиқариб олмасдан Суриядаги ҳамфикрлари сафига қўшилиш мақсадида Ўзбекистон ҳудудидан яширинча чиқиб кетишга уринган вақтида ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан қўлга олинди.
Бир неча маротаба имкон берилган бўлсада, тўғри хулоса чиқара олмаган Н.С.га нисбатан суд ҳукми билан 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Ҳурматли фуқаролар! Огоҳ бўлинг! Фарзандларингиз ва яқинларингиз тақдирига бефарқлик уларни бузғунчи кучлар қурбонига айланишига сабаб бўлиши мумкинлигини унутманг.

Лицо, пропагандировавшее экстремистские идеи, предстало перед законом
Гражданка Н.С., 1990 года рождения, в 2020 году через Интернет связалась с членами международной террористической группировки «Тавхид ва жиход катибаси», действующей в Сирии и Турции, и под их влиянием отправилась в Турцию.
Позже при попытке перейти границу Сирии, чтобы присоединиться к боевикам, она была схвачена турецкими пограничниками и вернулась в Узбекистан.
Но Н.С. даже после возвращения домой продолжала свою преступную деятельность, восстановила в Интернете связь с террористами «Тавхид ва жиход катибаси», поддерживала их идеи, а также занималась среди своих близких и в социальных сетях пропагандой экстремистской идеологии.
В связи с этим в отношении гражданки Н.С. было возбуждено уголовное дело по статье 244-1 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе следствия на основании принципов гуманности к Н.С. была применена мера пресечения «Расписка».
Однако Н.С., и в этот раз не сделав верных выводов, была задержана правоохранительными органами при попытке тайно покинуть Узбекистан, чтобы пополнить ряды единомышленников в Сирии.
Хотя Н. С. было дано несколько возможностей для исправления, но она не сделала правильных выводов, решением суда был приговорен к 5 годам лишения свободы.
Уважаемые граждане! Будьте бдительны! Помните, что равнодушие к судьбе ваших детей и близких может привести к тому, что они станут жертвами разрушительных сил.