Экстремистик ғояларни тарғиб қилиб келган шахс қонун олдида жавоб берди
1990 йилда туғилган Н.С. 2020 йилда Сурия ва Туркияда фаолият юритаётган «Тавҳид ва жиҳод катибаси» халқаро террорчилик гуруҳи аъзолари билан Интернет тармоғи орқали алоқа ўрнатиб, уларнинг таъсирида Туркияга борган.
Сўнгра, жангарилар сафига қўшилиш мақсадида Сурия ҳудудига ўтишга уринган вақтида Туркия чегарачилари томонидан қўлга олинган ва Ўзбекистонга қайтарилган эди.
Бироқ, Н.С. яшаш манзилига қайтиб келганидан кейин ҳам жиноий фаолиятини давом эттириб, Интернет орқали «Тавҳид ва жиҳод катибаси» террорчилари билан алоқани қайта тиклаган, уларнинг ғояларини қўллаб келган ҳамда ўз яқинлари орасида ва ижтимоий тармоқлар орқали экстремистик ғояларни тарғиботи билан шуғулланган.
Юқорида қайд этилган ҳолатлар юзасидан фуқаро Н.С.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 244-1-моддаси билан жиноят иши қўзғатилган.
Тергов жараёнида Н.С.га нисбатан инсонпарварлик тамойили асосида «Тилхат» эҳтиёт чораси қўлланилган.
Бироқ, Н.С. бу сафар ҳам ўзига тўғри хулоса чиқариб олмасдан Суриядаги ҳамфикрлари сафига қўшилиш мақсадида Ўзбекистон ҳудудидан яширинча чиқиб кетишга уринган вақтида ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан қўлга олинди.
Бир неча маротаба имкон берилган бўлсада, тўғри хулоса чиқара олмаган Н.С.га нисбатан суд ҳукми билан 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Ҳурматли фуқаролар! Огоҳ бўлинг! Фарзандларингиз ва яқинларингиз тақдирига бефарқлик уларни бузғунчи кучлар қурбонига айланишига сабаб бўлиши мумкинлигини унутманг.

The person who had been promoting extremist ideas was detained
In 2020, N.S. born in 1990, had contact with members of the international terrorist group the “Katibat al Tawhid wal Jihad” which operated in Syria and Turkey, via the Internet and went to Turkey under their influence.
Later, she was detained by Turkish border guards and returned to Uzbekistan while trying to cross into Syria to join the militants.
However, after returning to her place of residence, N.S. continued her criminal activities and re-established contact with the terrorists of the “Katibat al Tawhid wal Jihad” via the Internet. She supported their ideas and promoted extremist views among his relatives and on social media.
In this regard, the Investigation Department initiated a criminal case against the citizen N.S. under Article 244-1 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
During the investigation, a preventive measure, "Warning," was applied to N.S. based on humanitarian principles.
However, N.S. didn't draw the right conclusions. She was detained by law enforcement agencies while trying to sneak out of Uzbekistan to join the ranks of like-minded people in Syria.
Despite several opportunities, N.S. was sentenced to 5 years in prison for failing to draw the right conclusion.
Dear citizens! Be careful! Remember that indifference to the fate of your children and loved ones can cause them to become victims of destructive forces.