Давлат раҳбари ёшларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлади
Президент Шавкат Мирзиёев Давлатобод туманида жойлашган “Янги Ўзбекистон ёшлар зиё маскани” кутубхонасини бориб кўрди.
Бу мажмуа 2021 йил фойдаланишга топширилган эди. Бугунги кунда 70 мингта китоб фондига эга. Кутубхона жаҳондаги йирик электрон кутубхоналар тармоғига уланган. Бу орқали хорижий адабиётлардан ҳам эркин ва бепул фойдаланиши мумкин.
Ташриф буюрувчилар махсус ID-карта олади. Барча жараёнлар электрон тарзда бажарилади.
Биринчи қаватда 12 ёшгача бўлган болалар ҳамда кўзи ожиз инсонларга мўлжалланган алоҳида ўқиш зали ташкил этилган. Кичкинтойларнинг ижодий тасаввурларини бойитадиган жиҳозлар қўйилган. Иккинчи ва учинчи қаватларда умумий ўқув заллари, ертўлада архив жойлашган. Шунингдек, бу ерда ёшлар ахборот технологияларини ўрганиши мумкин.
Давлатимиз раҳбари шу ерда наманганлик ёшлар билан мулоқот қилди.
- Наманган буюк алломалар, уста тадбиркорлар юрти. Бугун ҳам ёшлар иқтисодиёт, санъат, спорт соҳаларида катта ютуқларга эришмоқда. Буларни эшитиб, кўриб, хурсанд бўламан. Ёшларимиз учун янада кўпроқ имкониятлар ташкил қилишни ўйлайман, - деди Президент.
Вилоятда йигит-қизлар учун кўп дастурлар амалга оширилмоқда. Ўтган йили уюшмаган ёшлар ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш учун 140 миллиард сўм маблағ берилиб, 6 мингдан зиёд ёш ўз йўлини топди.
Шунингдек, 2,5 минг гектар экин майдонларини ажратиш натижасида 20 минг ёшлар бандлиги таъминланди. Шароити оғир қарийб 5 минг ёшга контракт пуллари тўлаб берилди.
Мулоқотда бу имкониятларни давом эттиришга қаратилган лойиҳалар ва ташаббуслар ҳақида сўз борди.
- Хабарингиз бор, бу йилни юртимизда “Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили” деб эълон қилдик. Мактабда иккита хорижий тил ва битта касб ўрганиш талабини қўйяпмиз. Мана бундай зиё масканлари, спорт мажмуалари қуриляпти. Буларнинг ҳаммаси бирлашиб, ҳаёт мактабига айланиши керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу боис битирувчиларни иш билан таъминлаш ва касб-ҳунарга ўргатишга қаратилган “Ҳаёт мактаби” дастури амалга оширилади. Бу борада Наманган вилояти тажрибаси яратилади.
Илмий изланишларни қўллаб-қувватлаш, спортни оммалаштириш, кўнгилочар тадбирлар ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу билан Президент Шавкат Мирзиёев водий вилоятларига уч кунлик сафарини якунлаб, Тошкент шаҳрига қайтиб келди.

4 февраля 2023 г. 1709
Этот комплекс был введен в эксплуатацию в 2021 году. Сегодня его фонд насчитывает 70 тысяч книг. Библиотека подключена к крупнейшей в мире сети электронных библиотек. Благодаря этому читатели имеют свободный и бесплатный доступ к зарубежной литературе.
Посетителям оформляются специальные ID-кары. Все процессы осуществляются в электронном виде.
На первом этаже есть отдельный читальный зал для детей до 12 лет и незрячих лиц. Установлено оборудование для развития творческого воображения у детей. На втором и третьем этажах расположены общие учебные залы, а в подвале — архив. Также созданы условия для обучения молодежи информационным технологиям.
Здесь глава государства побеседовал с наманганской молодежью.
- Наманган – край великих ученых, мастеров и предпринимателей. И сегодня молодежь делает большие успехи в сферах экономики, искусства и спорта. Когда слышу об этих достижения, очень радуюсь, думаю о том, как создать больше возможностей для нашей молодежи, - сказал Президент.
В области реализуется множество молодежных программ. В прошлом году на развитие предпринимательства среди неорганизованной молодежи было выделено 140 миллиардов сумов, 6,5 тысячи молодых людей нашли свой путь в жизни.
Также 20 тысяч молодых людей были трудоустроены в результате выделения 2,5 тысячи гектаров посевных земель. 4,7 тысячам молодых людей, находящихся в тяжелом положении, оплачены контракты на обучение в размере 12,4 миллиарда сумов.
В ходе беседы говорилось о проектах и ​​инициативах, направленных на расширение этих возможностей.
- Как вы знаете, этот год мы объявили в нашей стране Годом заботы о человеке и качественного образования. Продвигаем правило, что в школе должны обучать не менее двум иностранным языкам и одной профессии. Строятся такие вот просветительские учреждения, спортивные школы. Все это должно работать комплексно и выступать школой жизни, - сказал глава государства.
Будет реализована программа «Школа жизни», направленная на трудоустройство и профессиональную подготовку выпускников. В этой сфере будет создан опыт Наманганской области.
В ходе встречи даны указания по поддержке научных изысканий, популяризации спорта, организации развлекательных мероприятий.
На этом трехдневная поездка Президента Шавката Мирзиёева в области долины завершилась, он вернулся в город Ташкент.