Бухоро вилояти ИИБда «Халқаро илм-фан соҳасидаги хотин-қизлар куни» муносиб қаршиланди
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 20 январдаги «Ички ишлар органларини халқчил профессионал тузилмага айлантириш ва аҳоли билан янада яқин ҳамкорликда ишлашга йўналтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-10-сон қарори тегишли банди ижроси юзасидан хотин-қизларнинг касбий фаоллиги ва ташаббускорлигини оширишга қаратилган турли маънавий-маърифий ва тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда.
Шу жумладан, Бухоро вилояти ИИБ томонидан Абу Али ибн Сино номидаги Ахборот-кутубхона маркази билан ҳамкорликда «Олима аёл — илмли миллат асосчиси» мавзусида навбатдаги давра суҳбати ташкил этилди.
Бунда, вилоят ички ишлар органларида хизмат қилаётган аёл ходималар, бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва ҳамкор ташкилотлар «Оқила аёллар» ҳаракатининг аъзолари фаол иштирок этишди.
Тадбирда БМТ Бош Ассамблеяси резолюциясига кўра 11 февраль — «Халқаро илм-фан соҳасидаги хотин-қизлар куни» этиб белгилангани муносабати билан илм-фанда аёлларнинг эришаётган ютуқлар ҳақида сўз юритилди.
Учрашувда мамлакатимизда аёлларга бўлган юксак эътибор, хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар, олима ва оқила аёлларга жамият таянчи дея қаралиши алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, вилоятимизни ҳар соҳада фаол хотин-қизларнинг эришган ютуқлари, муваффақиятлари ҳамда бугун оилада, жамиятда айниқса, хотин-қизларнинг ижтимоий ҳаётдаги фаоллигини оширишга алоҳида эътибор қаратилаётгани натижаси ўлароқ ижтимоий муносабатларда ҳам, қонунчиликда ҳам катта ўзгаришлар амалга оширилаётгани, хотин-қизлар ва гендер тенглик борасида қилинган ишлар ҳақидаги фикр-мулоҳазалар билан ўртоқлашилди.
Якунда тадбир иштирокчиларига Ахборот-кутубхона маркази томонидан ташаккурнома ва эсдалик совғалар топширилди.

В УВД Бухарской области достойно встретили «Международный женский день в науке»
Во исполнение соответствующего пункта Постановления главы государства от 20 января текущего года за № ПП-10 “О дополнительных мерах по преобразованию органов внутренних дел в народную профессиональную структуру и ориентированию их работы на более тесное взаимодействие с населением” проводятся различные духовно-просветительские и агитационные мероприятия, направленные на повышение профессиональной активности и инициативности женщин.
В том числе, УВД Бухарской области совместно с Информационно-библиотечным центром имени Абу Али ибн Сины был организован очередной круглый стол на тему “Женщина — ученый-основатель нации”.
Активное участие в этом приняли сотрудницы, служащие в органах внутренних дел области, представительницы других правоохранительных органов и партнерских организаций движения “Окила аеллар”.
В связи с тем, что в соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 11 февраля отмечается как “Международный женский день в науке”, на мероприятии говорилось о достижениях женщин в науке.
На встрече особо отмечено высокое внимание к женщинам в нашей стране, принимаемые меры по всесторонней поддержке женщин и девушек, а также то, что ученые и мудрые женщины рассматриваются как опора общества.
Кроме того участники мероприятия поделились отзывами о достижениях и успехах активных женщин и девушек во всех сферах нашей области, а также о том, что сегодня в семье и обществе уделяется особое внимание повышению роли женщин в общественной жизни, в результате чего вносятся большие изменения как в социальном вопросе, так и в законодательстве.
В заключение Информационно-библиотечный центр вручил участникам мероприятия благодарственные письма и памятные подарки.