Бухоро шаҳрида йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимига пора берган шахс ушланди
Ўзбекистон Республикаси ИИВ Шахсий хавфсизлик бош бошқармаси Бухоро вилояти бўйича бошқармаси ҳамда Департаментнинг Олот тумани бўлими ходимлари ҳамкорлигида ЙПХ инспекторининг билдиргиси асосида ўтказилган тезкор тадбирда Шофиркон тумани «Боғиафзал» маҳалласида яшовчи 2000 йилда туғилган Ф.A. исмли шахс спиртли ичимлик истеъмол қилиб, маст ҳолатда автомашина бошқарганлиги учун тузилган маъмурий баённомани оқибатсиз қолдириш ва автомашинасини жарима майдончасидан чиқариб бериш эвазига инспекторга пора таклиф қилиб, Бухоро шаҳридаги «Бухоро транс станд» МЧЖга қарашли жарима майдонида 1.100.000 сўм пулларни берган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб ҳозирги кунда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Унутманг! Пора бериш ҳам, пора олиш ҳам жиноят ва ҳар иккала ҳолатда ҳам Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида бир хил жазо белгиланган.
Шундай экан, ҳар биримиз жамиятда учрайдиган ҳар қандай коррупцион ҳолатларга қарши биргаликда курашайлик.

В городе Бухаре гражданин задержан при попытке дачи взятки сотруднику СБДД
В ходе оперативного мероприятия, проведенного на основании рапорта инспектора ДПС, сотрудниками управления ГУСБ МВД Республики Узбекистан по Бухарской области и Алатского районного отдела департамента житель махалли Богиафзал Шафирканского района Ф.А., 2000 года рождения, на штрафплощадке при ООО “Бухоро транс станд” в городе Бухаре задержан во время передачи инспектору ДПС 1 100 000 сумов в качестве взятки. До этого гражданин за вождение транспортного средства в состоянии алкогольного опьянения остановлен инспектором ДПС и по факту составлен административный протокол. Чтобы уладить вопрос, правонарушитель предложил стражу порядка взятку, попросив не принимать мер по протоколу и вытащить его машину из штрафплощадки. И этим переступил черту закона.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в настоящее время ведутся доследственные действия.
Не забывайте! Как получение взятки, так и дача его являются преступлениями, и в обеих случаях согласно законодательству Республики Узбекистан виновные караются законом.
Борьба с коррупцией – наше общее дело, главное, нужно действовать сообща, не оставаться безразличными.