Аёлдан 50.000.000 сўм пулларни қайтариб бериш эвазига олиб, алдаган шахс қамоққа олинди
Фарғона шаҳрида 2022 йил 13 октябрь куни Ҳ.М ИИБга мурожаат қилиб, унда 2020 йил 28 декабрь куни номаълум шахс ишончига кириб, бир ой муддатда беришини айтиб ундан жами 50.000.000 сўм пулларини олиб кетиб, берган ваъдасини бажармасдан алдов йўли билан қўлга киритган, пулларни ўз эҳтиёжларига сарфлаб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан Фарғона шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган тезкор қидирув ҳаракатлари давомида ушбу жиноятни К.Ф содир этганлиги аниқланиб, унга нисбатан суд томонидан «қамоққа олиш» тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.
Юқорида кўрсатилган жиноятни содир этган шахс ўн йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

23 ноября 2022 г. 541
В городе Фергане 13 октября в ОВД обратилась Х.М. и сообщила, что 28 декабря 2020 года неизвестный, войдя в ее доверие, с условием возврата в течение месяца взял у нее в общей сложности 50 млн сумов, но не выполнил своего обещания, истратил деньги, которые заполучил обманным путем, в своих интересах.
По данному факту следственным отделом при УКД ОВД города Ферганы возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе оперативно-розыскных действий установлена причастность к преступлению К.Ф., судом была назначена мера пресечения, связанная с заключением под стражу.
Помните, что мошенничество преследуется по закону.
Лицо, совершившее указанное преступление, может быть наказано лишением свободы на срок до десяти лет.