Аҳоли муаммоларига эътибор қаратиш ҳамда криминоген вазият барқарорлигини таъминлаш юзасидан Ички ишлар вазири генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов бошчилигидаги идоралараро ишчи гуруҳ томонидан Поп туманида ўрганиш ишлари олиб борилди
Истеъмол бозорларидаги нарх-наво барқарорлигини таъминлаш, ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарилишини маҳаллийлаштириш борасида олиб борилаётган ишларни ўрганиш жараёнида Поп туманида жойлашган “Zamin Green” гидропоника иссиқхонаси фаолияти билан танишилди.
Корхонада 30 нафар доимий ва 100 нафар мавсумий иш ўринлари яратилган бўлиб, йиллик 3500 тонна помидор маҳсулоти етиштирилади, унинг бир қисми маҳаллий бозорга, ортгани чет элга экспорт қилинади. Ишчи гуруҳ корхона томонидан етиштирилаётган маҳсулотни арзонлаштириш мақсадида қуёш энергияси ҳамда ёқилғининг альтернатив турларига ўтиш режалари билан танишдилар.
Аҳоли учун муносиб инфратузилма, жумладан мактабгача таълим муассасалари, мактаблар, болалар майдончалари қурилиш ишларини баҳолаш жараёнида туманнинг Уйғурсой шаҳарчасидаги ободонлаштириш ишлари ҳамда янгидан барпо этилган «Маънавият ва маърифат маркази» фаолияти ўрганилди.
Марказда маҳаллий аҳоли учун 800 турдаги 2 мингдан зиёд китоблар жамланган кутубхона, робототехника, IT-технологиялар ва хорижий тилларни ўрганиш учун синфхоналар ташкил этилган. Шунингдек мактаб ва болалар боғчаси капитал таъмирланиб, болалар спорт майдончалари қуриб битказилган.
Ички ишлар вазирлиги номидан кутубхона учун 20 млн сўмлик китоблар жамланмасини совға қилиш режалаштирилди.
Шунингдек Ички ишлар вазири томонидан маҳаллаларда хавфсиз муҳитни яратиш, жиноятчиликни маҳаллабай жиловлаш дастурларининг ижроси борасида «Уйғурсой» шаҳарчасида шакллантирилган бешликнинг ҳамкорлик масалаларига жиддий эътибор қаратилиб, аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича тегишли топшириқлар берилди.
Жиноятчиликка қарши курашиш ҳамда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўйича амалга оширилган ишларни ўрганиш мақсадида ишчи гуруҳ Поп тумани ички ишлар бўлими фаолияти билан танишди.
Туман маҳаллаларида жиноятчиликнинг аҳволи, оила-турмуш доирасида ҳамда ёшлар, аёллар томонидан ва ишсизлик оқибатида содир этилиши мумкин бўлган жиноятларнинг олдини олиш борасида профилактик ишларнинг самарадорлиги ўрганилди.
Мавжуд камчиликларни бартараф этиш ҳамда соҳа раҳбарларининг иш фаолиятини такомиллаштириш юзасидан аниқ вазифалар белгиланди.

В целях привлечения внимания к проблемам населения и обеспечения стабильности криминогенной обстановки межведомственной рабочей группой во главе с министром внутренних дел генерал-лейтенантом Пулатом Бобожоновым были проведены изучения в Папском районе
В процессе изучения проводимой работы по обеспечению ценовой стабильности на потребительских рынках и локализации производства сельскохозяйственной продукции была рассмотрена деятельность гидропонной теплицы «Zamin Green», расположенной в Папском районе.
На предприятии создано 30 постоянных и 100 сезонных рабочих мест, ежегодно выращивается 3500 тонн томатной продукции, часть которой идет на нужды местного рынка, а оставшаяся экспортируется заграницу. Рабочая группа ознакомилась с планами по переходу на альтернативные виды топлива, а также на солнечную энергию в целях удешевления производимой предприятием продукции.
В ходе оценки работ по строительству достойной инфраструктуры для населения, в том числе дошкольных образовательных учреждений, школ, детских площадок, были изучены работы по благоустройству в Уйгурском городке района, а также деятельность вновь созданного «Центра духовности и просвещения».
В центре для местных жителей организована библиотека, в которой собрано 800 видов книг в количестве более 2 тысяч, классы по робототехнике, IT-технологиям и изучению иностранных языков. Также в рамках капитального ремонта были отремонтированы школа и детский сад, завершено строительство детских спортивных площадок.
От имени Министерства внутренних дел для библиотеки запланирована передача коллекции книг на сумму 20 млн. сумов.
Кроме того, министром внутренних дел уделено особое внимание вопросам сотрудничества пятерки, сформированной в поселке «Уйгурсой», по созданию безопасной среды в махаллях, реализации программ по пресечению преступности махаллабай, и даны соответствующие указания по устранению выявленных недостатков.
С целью изучения работ, проводимых по борьбе с преступностью и профилактике правонарушений, рабочая группа ознакомилась с деятельностью ОВД Папского района.
Изучено состояние преступности в махаллях районов, эффективность профилактической работы по предупреждению преступлений, которые могут быть совершены в рамках брачно-семейной жизни, а также молодежью, женщинами и в результате безработицы.
Поставлены конкретные задачи по устранению имеющихся недостатков и повышению эффективности работы руководителей сферы.