Аҳоли бандлигини таъминлаш борасидаги имкониятлар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 25 январь куни камбағалликни қисқартириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий сиёсатининг асосий мақсади иш ўринларини кўпайтириш ва камбағалликни қисқартиришдир. Бу борадаги манзилли ишлар натижасида ўтган йилнинг ўзида камбағаллик даражаси 17 фоиздан 14 фоизга тушди. 1 миллион аҳоли касб-ҳунарга ўқитилиб, иш бошлашига кўмаклашилиб, камбағалликдан олиб чиқилди.
Шу даврда 200 мингга яқин тадбиркорлик субъекти ташкил қилинди, 10 мингта корхонанинг фаолияти кенгайтирилди, 11 мингта корхона қуввати тикланди.
Лекин айрим ҳудудларда сусткашликлар ҳам бор. Масалан, Навоий, Сурхондарё ва Фарғона вилоятларида камбағалликни қисқартириш кўрсаткичи нисбатан ортда қолган. Бир қатор туман ва шаҳарларда бандлик дастури имкониятлар даражасида белгиланмаган.
Шу боис йиғилишда бандликни таъминлаш ва кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича жорий йилги режалар муҳокама қилинди.
– Камбағалликни қисқартиришнинг асосий омили бу – аҳолини даромадли иш билан таъминлаш. Шунинг учун маъмурий ислоҳотлар доирасида камбағалликни қисқартиришга масъул 5 та идора яхлит тизимга айлантирилди. Янги вазирликка барча ташкилий ва молиявий имкониятлар берилди. Энди, меҳнат ресурслари ва ишсизлик ҳисобини юритиш ҳам, бандликка кўмаклашиш ва тадбиркорликни маҳаллабай ривожлантириш ҳам битта вазирликда бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга 2023 йилги бандлик дастурини туманлар кесимида пухта ишлаб чиқиб, тасдиқлаш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари бунда эътибор қаратиш зарур бўлган йўналишларни кўрсатиб ўтди.
Аввало, оилавий тадбиркорликка янада туртки бериш мақсадида молиявий кўмак кўлами кенгайтирилиши таъкидланди. 2022 йилда бу мақсадга қарийб 10 триллион сўм имтиёзли кредитлар ажратилган эди. Жорий йилда оилавий тадбиркорлик дастури учун 12 триллион сўм йўналтирилади. Бундай кредитларнинг энг юқори миқдори ҳам оширилади.
Бандликни таъминлашда яна бир катта манба бу – зироатчилик. Икки йил ичида аҳолига 200 минг гектардан зиёд ер бўлиб берилмоқда. Бу – Самарқанд вилоятининг жами пахта ва ғалла майдонидан ҳам кўп, дегани.
Лекин, айрим жойларда бу ишлар пала-партиш ташкил қилинаяпти, экинлар плантация усулида экилмаяпти. Шу боис Президент ерларни аҳолига қулай жойлардан ажратиш, уларда бозорбоп маҳсулотлар етиштириш бўйича кўрсатмалар берди. Бу ерлардан самарали фойдаланиб, 1 миллиард долларлик маҳсулот ишлаб чиқариш мумкинлиги қайд этилди.
Маълумки, давлатимиз раҳбари халқимизга Мурожаатномасида туман ва шаҳарлар иқтисодий имкониятларидан келиб чиқиб, 5 та тоифага ажратилишини айтган эди.
Йиғилишда 4 ва 5-тоифаларга кирган туманларда камбағалликни қисқартириш ишлари ҳам янгича ташкил қилиниши белгиланди. Унга кўра, биринчи босқичда “темир дафтар”, “ёшлар дафтари” ва “аёллар дафтари” ягона тизимга бирлаштирилиб, ҳар бир оиланинг ягона рақамли паспорти ишлаб чиқилади. Иккинчи босқичда уларни камбағалликдан чиқариш бўйича индивидуал дастурлар тузилади. Учинчи босқичда оила учун касб-ҳунарга ўқитиш, тадбиркорлик лойиҳалари амалга оширилади.
Шунингдек, маҳаллаларда 300 та микромарказ ташкил этиш бошланди. Президентимиз бундай марказларни кўпайтириб, ишсиз аҳолининг ҳунармандлик ва тадбиркорлик билан шуғулланишига шароит яратиш муҳимлигини таъкидлади.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигига Савдо-саноат палатаси билан бирга туманларнинг ҳар бири бўйича тадбиркорликни ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш топширилди.

25 января 2023 г. 1927
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 25 января состоялось видеоселекторное совещание по вопросам сокращения бедности, обеспечения занятости населения и поддержки малого бизнеса.
Основной целью социально-экономической политики нашей страны является увеличение рабочих мест и сокращение бедности. В результате адресной работы в этом направлении уровень бедности по итогам прошлого года снизился с 17 до 14 процентов. Посредством профессионального обучения, содействия налаживанию предпринимательства выведены из бедности 1 миллион человек.
За прошлый год создано около 200 тысяч хозяйствующих субъектов, расширена деятельность 10 тысяч и восстановлена производственная мощность 11 тысяч предприятий.
Однако в некоторых регионах ситуация меняется медленными темпами. К примеру, в Навоийской, Сурхандарьинской и Ферганской областях не достигнуто существенного улучшения показателей сокращения бедности. В ряде районов и городов разработанные программы занятости не соответствуют имеющимся возможностям.
В связи с этим на совещании рассмотрены планы по обеспечению занятости и поддержке малого бизнеса в текущем году.
- Основным фактором сокращения бедности является обеспечение населения доходной работой. Поэтому в рамках административной реформы 5 ведомств, отвечающих за сокращение бедности, были преобразованы в единую систему. Новому министерству предоставлены все организационные и финансовые возможности. Отныне как ведение учета трудовых ресурсов и безработицы, так и поддержка занятости и развитие предпринимательства в махаллях будут осуществляться в рамках одного министерства, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Перед ответственными лицами поставлена задача более тщательно разработать и утвердить программы занятости на 2023 год в разрезе районов.
Глава государства указал направления, на которые необходимо обратить внимание.
Отмечалось, что прежде всего в целях дальнейшего стимулирования семейного предпринимательства будет расширен масштаб финансовой поддержки. В 2022 году на это было выделено около 10 триллиона сумов льготных кредитов. В этом году на программу семейного бизнеса будет выделено 12 триллионов сумов. Увеличится предельный размер таких кредитов.
Еще одним важным источником занятости является сельское хозяйство. За два года среди населения было распределено более 200 тысяч гектаров земли. Это больше, чем общая площадь хлопковых и зерновых полей Самаркандской области.
Однако на местах эти работы организуются беспорядочно, выращивание продукции не производится плантационным способом. В связи с этим Президент поручил выделить участки в удобных для населения местах и наладить выращивание на них востребованной рынком продукции. Эффективно используя эти земли, можно произвести продукцию на 1 миллиард долларов.
Как известно, глава государства в своем Послании народу объявил, что районы и города будут разделены на 5 категорий в зависимости от их экономического потенциала.
На совещании решено, что в районах 4-й и 5-й категорий работа по сокращению бедности будет организована по-новому. Так, на первом этапе «железная тетрадь», «молодежная тетрадь» и «женская тетрадь» будут объединены в единую систему, а для каждой семьи будет разработан единый цифровой паспорт. На втором этапе для каждой семьи будут подготовлены индивидуальные программы по выходу из бедности. На третьем этапе будут реализованы проекты профессионального обучения и предпринимательства.
В этих целях в махаллях начато создание 300 микроцентров. Президент подчеркнул важность увеличения числа таких центров и создания безработным условий для занятия ремеслами и предпринимательством.
Министерству сокращения бедности и занятости поручено совместно с Торгово-промышленной палатой разработать программу развития предпринимательства по каждому району.
На совещании хокимы областей и районов отчитались об имеющихся возможностях и накопленном опыте в регионах.