2500 АҚШ доллар эвазига сертификат олиб бермоқчи бўлган фирибгар фош этилди
Бухоро муҳандислик-технология институти “Хорижий тиллар” кафедраси ўқитувчиси Шофиркон тумани Дўрмен маҳалласида яшовчи 1986-йилда туғилган А.М. фуқаро Ж.Д. ни алдаб, ишончини суиистеъмол қилиб, унга ваколатли танишлари орқали “C” инглиз тили даражасини белгиловчи сертификатни олиб беришни ваъда қилиб, эвазига 2500 АҚШ долларини талаб қилади.
2023-йил 11-март куни соат тахминан 11:50 ларда Бухоро вилояти ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида Бухоро шаҳар «Қ.Муртазоев» кўчасидаги “Шафран” номли умумий овқатланиш шохобчаси олдида ушбу шахс талаб қилинган пулларни олган вақтида ашёвий далил билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирги кунда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

18 марта 2023 г. 520
Преподаватель кафедры «Иностранные языки» Бухарского инженерно-технологического института М.А., 1986 г.р., проживающий в махалле «Дурмен» Шафирканского района, воспользовавшись доверчивостью гражданина Ж.Д., пообещал оказать содействие в получении сертификата, подтверждающего владение английским языком на уровне «С» через своих уполномоченных знакомых, за что потребовал 2.500 долларов США.
11 марта текущего года приблизительно в 11:50 в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками правоохранительных органов Бухарской области, возле пункта общественного питания «Шафран» по улице К.Муртазаева города Бухары, данное лицо было задержано с вещественными доказательствами при получении требуемых денег.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в настоящее время проводятся предварительные следственные действия.