21 нафар афв этилган бухороликларнинг муаммолари ўрганилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий 2022 йилнинг 7 декабрь кунидаги «Афв» фармонига асосан билиб-билмай жиноят содир этган, ҳозирги вақтда қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган 13 нафар Жазони ижро этиш муассасаларидан озод этилган ҳамда 8 нафар ҳудудий Ички ишлар органларининг Пробация хизмати назорати остида турган бухоролик маҳкумлар ҳам жазодан озод этилди.
Ушбу шахсларнинг ижтимоий ҳаётга мослашиши, фойдали меҳнат билан шуғулланиши, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиб, жамиятда муносиб ўрин топишига кўмаклашиш мақсадида ҳокимликлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ва тегишли ташкилотлар томонидан зарурий чора-тадбирлар амалга оширилди.
Жумладан, бугун 15 декабрь куни Бухоро вилояти сектор раҳбарлари ҳамда ДХХ вилоят бошқармаси бошлиғи ҳамда вилоят ҳокими ўринбосари ва бошқа мутасаддилар иштирокида вилоят 3-сектор штаби биносида афв этилган фуқаролар билан учрашиб, уларни уй-жой ва иш билан таъминлаш, саломатлигини тиклаш ҳамда бошқа мавжуд муаммоларини ҳал этиш борасида юзма-юз мулоқот қилдилар.
Учрашув давомида уларнинг келгусидаги мақсад ва режалари ўрганилиб, билдирган муаммоли масалалари бўйича чора-тадбирлар белгиланди ва мутасаддиларга манзилли топшириқлар берилди.

Изучены проблемы 21 освобожденного бухарца
Согласно указу Президента Республики Узбекистан от 7 декабря 2022 года о помиловании из мест лишения свободы освобождены 13 заключенных, по незнанию совершивших преступление, искренне сожалеющих о содеянном и полных решимости встать на путь истинный, а также 8 заключенных из Бухары, находившихся под надзором службы пробации региональных органов внутренних дел области.
Со стороны хокимятов, правоохранительных органов и заинтересованных организаций осуществлены необходимые меры, чтобы помочь этим лицам адаптироваться в общественной жизни, заниматься полезным трудом, наладить здоровый образ жизни, найти достойное место в обществе.
В частности, сегодня, 15 декабря, в присутствии руководителей секторов Бухарской области и начальника областного управления СГБ, заместителя хокима области и других должностных лиц в здании областного штаба 3-го сектора состоялась встреча с помилованными гражданами, где обсуждались вопросы обеспечения их жильем и работой, восстановления здоровья и решении других существующих проблем.
В ходе встречи были изучены их дальнейшие цели и планы, определены меры по высказанным ими проблемным вопросам, даны конкретные поручения должностным лицам.