YPX inspektoriga pora taklif qilgan shaxs qoʻlga olindi
Joriy yilning 6-mart kuni Qoraqalpogʻiston Respublikasi IIV YPX inspektori S.A.ning bildirgisiga asosan Oʻzbekiston Respublikasi IIV Shaxsiy xavfsizlik bosh boshqarmasi Qoraqalpogʻiston Respublikasi boshqarmasi masʼul xodimlari tomonidan oʻtkazilgan tezkor tadbir natijasida, fuqaro F. Sh. shu yilning 6-mart kuni qudasi U. D. tomonidan “Neksiya 2” rusumli avtomashinasini spirtli ichimlik taʼsirida boshqarib, avtomashina jarima maydonchasiga quyilgan holati toʻplangan materiallarni sudga yubormasdan, avtomashinani jarima maydonchasidan olib chiqib berish evaziga YPX inspektori S. A.ga 2 million soʻm pullarni pora sifatida berayotgan vaqtida tezkor tadbir ishtirokchilari tomonidan ushlandi.
Mazkur holat yuzasidan Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

12 марта 2023 г. 461
6 марта на основании рапорта инспектора ДПС сотрудниками управления ГУСБ МВД Узбекистана по Республике Каракалпакстан проведено оперативное мероприятие, в ходе которого гражданин Ф.Ш. задержан во время передачи инспектору ДПС 2 млн сумов в качестве взятки. Как оказалось, родственник гражданина У.Д. управлял транспортным средством «Нексия-2» в состоянии алкогольного опьянения, в связи с чем составлен соответствующий протокол и машина отправлена на штрафплощадку. Ф.Ш. пытался договориться со стражем правопорядка по поводу того, чтобы он не направлял в суд документы, вытащил машину родственника со штрафной площадки, предложив уладить дело путем взятки и этим совершил противоправное деяние.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 211 Уголовного кодекса, ведется предварительное следствие.