Soxta telefon sotuvchisi ushlandi
2022-yil 6-oktyabr kuni nomaʼlum shaxs oʻzganing mulkini aldash yoki ishonchini suiisteʼmol qilish yoʻli bilan qoʻlga kiritish maqsadida internet ijtimoiy tarmogʻining «telegram» mobil ilovasida “Apple-Optomuz” guruhini tashkil qilib, unda «Iphone» mobil telefonlarini imtiyozli aksiyalar asosida sotilayotganligi toʻgʻrisidagi eʼlon joylashtiradi va ushbu guruhga aʼzo boʻlgan, Qorovulbozor tumani “Tinchlik” mahallasida yashovchi, 2005-yilda tugʻilgan fuqaroni «Iphone» mobil telefon apparatini boʻlib toʻlash sharti bilan arzon narxlarda sotilayotganligini bildirgan holda aldab, plastik toʻlov kartasiga dastlabki toʻlov sifatida 1.000.000 soʻm miqdoridagi pullarni koʻchirib berishiga erishib, ushbu fuqaroga nisbatan moddiy zarar yetkazib, firibgarlik jinoyatini sodir qilgan.
Mazkur holat yuzasidan nomaʼlum shaxsga nisbatan, Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, olib borilgan tezkor-texnik, surishtiruv hamda tergov harakatlari natijasida, ushbu jinoyatni Andijon viloyati Shahrixon tumani “Namozgar” mahallasida yashovchi 1999-yilda tugʻilgan shaxs sodir etgani aniqlangan.

Задержан продавец поддельных телефонов
6 октября неизвестное лицо с целью получения чужого имущества путем мошенничества или злоупотребления доверием путем организации группы «Apple-Optomuz» в мобильном приложении социальной сети Telegram разместил объявление о том, что мобильные телефоны «Iphone» продаются по специальным предложениям, ввел члена данной группы – жителя махалли Тинчлик Караулбазарского района, 2005 года рождения, в заблуждение путем заявления о том, что мобильный телефон «Iphone» продается по заниженным ценам с условием оплаты в рассрочку, путем перечисления денежных средств в размере 1 000 000 сумов в качестве первоначального взноса на пластиковую платежную карту, причинил тем самым материальный ущерб данному гражданину и совершив преступление, связанное с мошенничеством.
По факту в отношении неизвестного лица возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в результате оперативно-технических, доследственных и следственных действий установлена причастность к совершению данного преступлению жителя махалли Намозгар Шахриханского района Андижанской области, 1999 года рождения.