Jinoyatlarni ochish usullari. Bertilyonaj, fototasvir, barmoq izlari va genetik identifikatsiya
Ilmiy-texnik rivojlanish davridan oldin, jinoyatchining fosh etilishi va keyinchalik sudlanganligi toʻgʻrisida dalillar toʻplash anʼanaviy usullar yordamida amalga oshirilgan. Jabrlanuvchi, guvohlar va gumonlanuvchining koʻrsatuvlariga katta ahamiyat berilgan. Aybni tan olish ayblov dalili sifatida yuqori baholangan, shuning uchun aybni tan olishga alohida eʼtibor berilgan.
Voqea joyini oʻrganish va dalillarni tekshirish politsiya tomonidan yuzaki amalga oshirilgan.
Politsiyaning muammolaridan biri, ilgari huquqbuzarlik uchun javobgarlikka tortilgan shaxslarni roʻyxatga olish edi. XIX asrda mahbuslarni suratga olish keng tarqaldi. Shubhali shaxslarning identifikatsiyasi antropometrik koʻrsatkichlarni oʻlchash va qayd etish usuli boʻlgan bertilyonaj bilan toʻldirildi.
Barmoq izlari identifikatsiyasi nafaqat qoʻlga olinganlarni barmoq izi namunalarini olish, balki voqea joyida gumonlanuvchining boʻlganligi yohud boʻlmaganligi toʻgʻrisidagi dalillarga ega boʻlish imkonini berdi. Xuan Vuchetich (Argentina) birinchilardan boʻlib kriminalistik maqsadlarda inson qoʻllarining kapillyar chiziqlaridan foydalana boshlagan. 1891-yil sentyabr oyida bu antropolog barmoq izlari uchun oʻn barmoqli tasnif tizimini ishlab chiqdi.
Bengaliyada politsiya boshligʻi boʻlib ishlagan ingliz Edvard Genrining karta koʻrsatkichlarini barmoq izlari bilan roʻyxatdan oʻtkazish tizimi butun dunyo boʻylab tarqaldi.
Kompyuterdan oldingi davrda har qanday barmoq izlarini aniqlash tizimidan foydalanish birmuncha qiyinchiliklarni yuzaga keltirardi. Jinoyat ishi boʻyicha oʻtayotgan shaxsning barmoq izi kartasini voqea joyidan topilgan barmoq izi namunalari bilan vizual tarzda solishtirish talab qilingan. Bugungi kunda jinoyatchilikka qarshi kurashish maqsadida Yevropa Ittifoqi va boshqa baʼzi mamlakatlarga viza olgan fuqarolarning barmoq izlari toʻplangan milliy va xalqaro maʼlumotlar banklari yaratilmoqda. Belorussiyada, poytaxt metrosidagi teraktni tergov qilish chogʻida, mamlakatning barcha katta yoshli erkaklaridan barmoq izlari olingan.
Agar shaxsning avval barmoq izlari olingan va bazaga kiritilgan boʻlsa, kompyuter tizimlari uni darhol aniqlash imkoniga ega.
Jinoyatchi qoʻlqop kiygan holda “toza” ishlashga urinsa, jinoyatni barmoq izlari orqali ochish chegaralanadi. Bunday hollarda DNKni aniqlash usuli qoʻl keladi. U Buyuk Britaniyalik Alek Jeffris tomonidan ixtiro qilingan va 1980-yillarning oxiridan keng tarqalgan. Usul biologik mikro zarrachalar maʼlum bir shaxsga tegishli ekanligini yuqori aniqlikda aniqlashga imkon beradi.
Koʻpincha namuna sifatida sochlar, tupurik va qon tomchilari olinadi, baʼzi hollarda jinoyatchi bilan kurash paytida terining parchalari jabrlanuvchining tirnoqlari ostiga yopishib qolishi mumkin.
Genetika tekshiruvi tergovga yordam beradi, hatto mikro zarrachalar voqea joyida gumonlanuvchi tomonidan emas, balki uning qarindoshi tomonidan qoldirilgan boʻlsa ham. Bunday hollarda genom yoʻnalishi boʻyicha takrorlanuvchi ketma-ketlik birmuncha farq qiladi. Dastlabki gumon qilinayotgan shaxsning qarindoshlarining jinoyatga aloqadorligini tekshirish qoladi.

6 сентября 2021 г. 8156
До эпохи научно-технической революции сбор доказательств для изобличения преступника и последующего его осуждения осуществлялся традиционными методами. Наибольшее значение придавалось показаниям потерпевшего, свидетелей и подозреваемого. Признание вины ценилось в наибольшей степени в качестве изобличающего доказательства, поэтому выбиванию признания уделялось особое внимание.
Осмотр места происшествия и улик полиция осуществляла весьма поверхностно.
Одной из проблем полиции стал учет лиц, ранее привлекавшихся к ответственности за правонарушение. В XIX в. получило распространение фотографирование задержанных. Идентификацию подозреваемых дополнил бертильонаж — метод измерения и фиксации антропометрических показателей.
Изобретение дактилоскопии позволило не только «откатывать пальчики» у арестантов, но и получать доказательства о присутствии подозреваемого на месте происшествия. Первым отпечатки папиллярных линий человеческих рук использовал в криминалистических целях Хуан Вучетич (Аргентина). В сентябре 1891 г. этот антрополог разработал десятипальцевую систему классификации дактилоскопических отпечатков.
Всемирное распространение получила система картотечной дактилоскопической регистрации англичанина Эдварда Генри, служившего шефом полиции в Бенгалии.
Основным недостатком любых систем идентификации отпечатков в докомпьютерную эру являлась громоздкость процесса. Требовалось визуально сличать дактилоскопическую карту задержанного со следом пальца, обнаруженным на месте происшествия. Сегодня в целях борьбы с преступностью создаются национальные и международные банки данных с отпечатками пальцев граждан, получающих визы в Евросоюз и некоторые другие страны.
В Беларуси при расследовании теракта в столичном метро были сняты отпечатки пальцев у всего взрослого мужского населения страны.
Компьютерные системы дают возможность оперативно установить принадлежность отчетливого оттиска, если у оставившего его человека ранее снимались отпечатки пальцев.
Применение дактилоскопии в раскрытии преступлений ограничено, так как злоумышленники стараются работать чисто, для чего пользуются перчатками. В этом случае на помощь приходит метод ДНК-идентификации.
Он был изобретен Алеком Джеффрисом из Великобритании и получил широкое распространение с конца 1980-х гг. Метод позволяет с высокой точностью установить принадлежность биологических микрочастиц конкретному индивидууму.
Чаще всего в роли образцов изымаются волосы, капли слюны и крови, в некоторых случаях фрагменты кожи, застрявшие под ногтями жертвы во время борьбы.
Генетическая экспертиза помогает расследованию, даже если микрочастицы оставлены на месте происшествия не подозреваемым, а его родственником. Тогда повторяющиеся последовательности на участке генома несколько отличаются. Остается проверить на причастность к преступлению родственников первоначально заподозренного лица.
Проведение замеров по системе Бертильона. Рисунок из немецкого издания 1895 г.
Офицер Департамента полиции Баффало сравнивает отпечатки пальцев. 1973 г.
Для процедуры проведения анализа ДНК подходят любые, даже самые нестандартные образцы — ногти, волосы, частицы кожи, капли крови, окурки, жевательная резинка и т. д.