Geroin savdosiga chek qoʻyildi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi IIV Transportda XTBga Sh ismli shaxs ariza bilan murojaat qilib, unda, Toʻrtkoʻl shahrida yashovchi “J” ismli shaxs giyohvandlik moddasini sotish va isteʼmol qilish bilan shugʻullanib yurganligini hamda uning jinoyatiga chek qoʻyishda oʻz xohishi bilan yordam berishini maʼlum qilgan.
Ushbu arizaga asosan Qoraqalpogʻiston Respublikasi IIV Transportda XTB Miskin bekati boʻlinmasi xodimlari tomonidan joriy yilning 24-avgust kuni tezkor tadbir oʻtkazilib Toʻrtkoʻl temir yoʻl bekati hududi boʻylab yurgan Toʻrtkoʻl tumani Nukus koʻchasida yashovchi 1991-y.t. N.J. toʻxtatilib, xolislar ishtirokida tekshirilganda, yonidan qogʻoz boʻlagiga oʻralgan 0.07 gramm «geroin» giyohvandlik moddasi (EKBning xulosasiga koʻra) borligi aniqlanib, ushlangan.
Dastlabki surishtiruv harakatlari davomida N.J. ushbu moddani Toʻrtkoʻl shahrida yashovchi R.A.dan sotib olganligi va ushbu shaxsni qoʻlga olishda oʻz xohishi bilan yordam berishi haqida maʼlum qilgan.
Shu kuni davom ettirilgan tezkor tadbir davomida, Nukus koʻchasi 22-sonli maktab oldida Toʻrtkoʻl tumani K.Otaniyozov koʻchasida yashovchi, 1977-y.t. R.A. fuqaro N.J.ga 0.04 gramm «geroin» giyohvandlik moddasini (EKB xulosasiga koʻra) 300 ming soʻm evaziga sotayotgan vaqtida qoʻlga olingan.
Ushbu holat yuzasidan Qoraqalpogʻiston Respublikasi IIV Transportda XTB huzuridagi tergov guruhi tomonidan Jinoyat kodeksining 276-moddasi 2-qismi “a” bandi hamda 273-moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

19 сентября 2022 г. 582
В УОБ на Транспорте МВД Республики Каракалпакстан с заявлением обратился гражданин по имени «Ш», который пояснил, что житель города Турткуль по имени «Ж» занимается торговлей и употреблением наркотических веществ, а также изъявил желание оказать содействие в пресечении преступных деяний данного гражданина.
На основании заявления сотрудниками отделения ОБТ на Транспорте МВД Республики Каракалпакстан по станции Мискин 24 августа было проведено оперативное мероприятие, в ходе которого на территории железнодорожной станции Турткуль был остановлен гражданин Н.Ж., 1991 г.р., проживающий на улице Нукус Турткульского района. При осуществлении досмотра в присутствии понятых, при нем было обнаружено 0,7 грамма наркотического вещества «героин» (заключение ЭКО). Он был задержан.
Во время проведения с Н.Ж. дознавательных действий, он пояснил, что наркотик приобрел у жителя города Турткуль Р.А., в поимке и задержании которого он изъявил желание оказать содействие.
Этим же днем, в ходе продолжившегося оперативного мероприятия, возле школы №22 по улице Нукусской гражданин Р.А., 1977 г.р., проживающий на улице К.Отаниёзова Турткульского района, был задержан во время продажи 0,04 грамма героина (заключение ЭКО) гражданину Н.Ж. за 300 тысяч сумов.
По данному факту Следственной группой при УОБ на Транспорте МВД Республики Каракалпакстан возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 276 и части 5 статьи 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время проводится предварительное следствие.