Dehqonobodlik ikki nafar fuqaro firibgarlik bilan shug‘ullangani uchun qo‘lga olindi
Xalqimizda birovga choh qazima unga oʻzing tushasan, degan naql bor. Bu hayotda ogʻirning ustidan, yengilning ostidan yurib, odamlarni chuv tushirilgani yetmagandek, tuhmat ham qiluvchi shaxslarga nisbatan aytilganiga shubha yoʻq. Jumladan, Dehqonobod tumani “Mustaqillik” MFYda yashovchi fuqaro tanishi bilan oʻzganing mulkini aldov yoʻli bilan qoʻlga kiritish maqsadida bir guruhga birlashadi.
Shovvozlar dastlab, 2021-yil fevral oyida avvaldan tanish fuqaroga 1100 AQSH dollari evaziga Qamashi tumanidan auksionda 67 gektar lalmi yer maydoni olib berishni vaʼda qilib pulini olishadi.
Ikkovlon jinoiy faoliyatini davom ettirib, 2021-yilning kuz oylarida fermerlik faoliyati tugatilib, yer maydoni davlat zaxirasiga qaytarilgan fuqaroga 1500 AQSH dollari miqdorida pul evaziga fermerlik faoliyatini tiklab berishni vaʼda qilib, uni ham chuv tushirgan.
Xullas, 2022-yil fevral oyida ular Qamashi tumani “Suvoqova” boʻlimiga fuqaroni ishga kiritib qoʻyishga vaʼda qilib, 1300 AQSH dollari, davlat organlarida xizmat qilib boʻshatilgan fuqaroga ishini tiklab berishni vaʼda qilib, 4800 AQSH dollari va 6 million 500 ming soʻm miqdoridagi pullarni olib, firibgarlik xatti-harakatini sodir etgan.
Bu kamlik qilgandek, shovvozlarning biri 2023-yil 10-mart kuni qoʻshni tumandan yer olib bermoqchi boʻlgan tanishini choyxonaga chaqirib, suhbatlashib, tez kunlarda ishi hal boʻlishini aytib, choyxonadan chiqib, yashash uyiga ketadi. Soʻngra, Dehqonobod tumani IIB boshligʻi nomiga tanishi bilan choyxonada oʻtirganda ikki nafar notanish fuqarolar unga pichoq tirab oʻldirish bilan qoʻrqitib, bosqinchilik yoʻli bilan undan 3 million soʻm va 400 AQSH dollari miqdoridagi pullarini olib qoʻyganligi haqida ariza bilan murojaat qiladi.
Holat yuzasidan olib borilgan surishtiruvlar davomida fuqaro ogʻir jinoyat haqida bila turib yolgʻon xabar bergani maʼlum boʻldi.
Toʻplangan hujjatlarga koʻra yolgʻon xabar bergan fuqaroga nisbatan Dehqonobod tumani IIB huzuridagi Tergov boʻlinmasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “b” bandi, 237-moddasi 2-qismi “b,g” bandlari va 28,211-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, qamoqqa olish ehtiyot chorasi qoʻllandi.
Shuningdek, uning sherigiga nisbatan Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “b” bandi va 28,211-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Двое жителей Дехканабада задержаны за совершение мошеннических действий
В народе есть поговорка, если кому-то яму копаешь, сам в нее попадешь. Это, безусловно, касается тех людей, которые обманывают людей, мало того, наводят на честных людей клевету. Так, двое жителей МСГ “Мустакиллик” Дехканабадского района объединились в группу и нацелились на то, чтобы наживиться обманным путем.
Сначала в феврале 2021 года злоумышленники получили деньги, пообещав купить 67 га земли в Камашинском районе на аукционе за 1 100 долларов США ранее известному гражданину.
Двое подельников, продолжая свои преступные деяния, пообещали восстановить фермерскую деятельность гражданину, которая была прекращена осенью 2021 года, а землю вернули в госрезерв, и тоже его обманули.
Так, в феврале 2022 года обещали трудоустроить гражданина в отделение «Сувокова» Камашинского района, получили за это 1 300 долларов США, пообещали восстановить на работе гражданина, уволенного со службы в государственных органах, и взяли деньги в размере 4 800 долларов США и 6 500 000 сумов, тем самым совершили мошеннические действия.
Мало того, один из них 10 марта позвал в чайхану знакомого, который обещал помочь с земельным участком на территории района, после беседы о том, что скоро все решится положительно, поехал домой. Затем обратился с заявлением на имя начальника ОВД Дехканабадского района, в котором сообщил, что, когда находился со знакомым в чайхане, двое неизвестных лиц, угрожая ножом, путем разбоя отняли у него 3 млн сумов и 400 долларов США.
В ходе следствия было установлено, что гражданин дал заведомо ложные сведения о тяжком преступлении.
На основании собранных документов в отношении гражданина, сообщившего ложные сведения, СГ при ОВД Дехканабадского района возбуждено уголовное дело по пункту “б” части 3 статьи 168, пунктов “б,г” части 2 статьи 237 и пункту “а” части 2 статьи 28,211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, применена мера пресечения, связанная с арестом.
Также в отношении его подельника возбуждено уголовное дело по пункту “б” части 3 статьи 168 и пункту “а” части 2 статьи 28,211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.