16 yoshli firibgarning «kirdikori» fosh boʻldi
Oltiariq tumanida yashovchi 37 yoshli O.R. murojaat qilib, nomaʼlum shaxs plastik kartasidan 1 mln 600 ming soʻm pullarini oʻzlashtirganligini maʼlum qilgan.
Oʻtkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida, Sirdaryo viloyati Guliston shahrida yashovchi 16 yoshli Sh.Sh. telegram messenjeri orqali O.R. bilan suhbatlashib, pullarini bir zumda 2 barobar koʻpaytirib berishini aytib, messenjer orqali zararli havola yuborgan holda plastik karta maʼlumotlarini qoʻlga kiritib, pullarni oʻzlashtirganligi aniqlandi.
Sh.Sh.ga nisbatan Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168- moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Qonunga muvofiq, Sh.Sh. tomonidan sodir etilgan jinoiy harakatlar uchun besh yildan sakkiz yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan.

Раскрыты «проделки» 16-летнего злоумышленника
37-летний житель Алтыарыкского района О.Р. обратился в органы внутренних дел и сообщил, что неизвестным были сняты с его пластиковой карты 1 млн 600 тыся сумов.
По итогам оперативно-розыскных мер 16-летний житель города Гулистана Сырдарьинской области Ш.Ш. обвиняется в том, что он в мессенджере телеграм в ходе беседы с О.Р. сказал о моментальном умножении его денежных средств на двое и отправил опасную ссылку, заполучил данные пластиковой карты и присвоил деньги, имеющиеся в них.
В отношении Ш.Ш. возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.
По закону за уголовные деяния, совершенные Ш.Ш., предусмотрено наказание сроком от пяти до восьми лет лишения свободы.